Freeganizm – przyjazny dla planety styl życia

Freeganizm – przyjazny dla planety styl życia

Freeganizm to antykonsumpcyjny styl życia. Idea Zero Waste skłania ludzi dbających o środowisko do przeszukiwania śmietników. Jako główny cel poszukiwań stawiają żywność. Freeganie nie zapominają również o przedmiotach, które można wykorzystać ponownie lub znaleźć dla nich inne, alternatywne zastosowanie. Jak łatwo wejść w świat freeganizmu? O tym opowiemy dzisiaj.

Grupy freegańskie na Facebooku

Wystarczy dobrze poszukać, aby znaleźć grupy na Facebooku zrzeszające ludzi, którym nie jest obojętny los matki natury. Codziennie pojawiają się posty z nawoływaniem o niezwłoczny odbiór nadmiaru jedzenia, które nie zostało sprzedane w piekarni lub sklepie spożywczym. Jest to wspaniała idea, która może pomóc osobom wyjątkowo biednym. Tysiące ludzi znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej, szczególnie podczas pandemii koronawirusa. Zamknięcie punktów gastronomicznych i handlowych skutkowało licznymi zwolnieniami.

Rozdawanie nadwyżki żywności ma również inne pozytywne skutki.
Ludzie zaczną rzadziej chodzić na zakupy. Pracownik odpowiedzialny za zaopatrzenie sklepu z pewnością zauważy, że firma ponosi straty. Asortyment w hipermarkecie zostanie zmniejszony, przez co mniej witamin zostanie wyrzuconych na śmietnik.

”Uwaga — śmieciarka jedzie”

To kolejna grupa utworzona w serwisie Facebook. W tym przypadku zdjęcia niepotrzebnych rzeczy są na bieżąco dodawane w formie postów i przekazywane osobom, które zgłosiły się po odbiór w komentarzu. Na tzw. śmieciarce było już wszystko. Ekspresy do kawy, herbata, kawa, lalki dla dzieci, puzzle, irygator dentystyczny oraz przeterminowane kosmetyki. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Coś, co dla niektórych jest zbędną, bezużyteczną rzeczą może być dla innych cennym nabytkiem. Nierzadko pojawiają się pytania w stylu ”Czy komuś stoi i się kurzy wózek spacerowy? Wolę zapytać, zanim kupię.”. Pozwala to zachować oszczędności na czarną godzinę i zmniejszyć choć trochę wysokość wieży zbudowanej ze śmieci niezdatnych do recyklingu.

Drugie Życie

Klips biurowy zamiast plastikowego klipsu do zamykania torebek plastikowych? Nikt tego nie zabroni. Pomysłowość nie zna granic. Umiejętne spożytkowanie wyobraźni przyniesie pozytywne efekty. Ważna wskazówka dla osób szykujących się do przeprowadzki — zabezpieczenie folią bąbelkową szklanek i talerzy (lub innych drobnych przedmiotów o kruchej teksturze) zapobiegnie potłuczeniu w trzęsącym samochodzie. Dodatkowo folia czy też papier włożony w wolną przestrzeń sprawi, że przedmioty zostaną w swoim położeniu przez cały okres podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *