Zawór rozprężny klimatyzacji. Co to jest i jak działa?

Zawór rozprężny klimatyzacji. Co to jest i jak działa?

Co wchodzi w skład systemu klimatyzacji, bez czego nie ma mowy o prawidłowym działaniu układu chłodniczego? Jednym z takich elementów jest zawór rozprężny klimatyzacji. Niewielki element, ale jego znaczenie dla pracy całej instalacji jest doprawdy ogromne.

Termostatyczny zawór rozprężny – cóż to takiego?

Jest to drobny element, który jest niezbędny w przypadku sprawnego systemu klimatyzacji. Jego podstawowym działaniem jest napełnianie parownika czynnikiem chłodzącym. Dzięki temu, że jest to termostatyczny zawór rozprężny, to oznacza iż działa on proporcjonalnie do warunków. Mówić wprost, to, jaka ilość czynnika chłodzącego trafi do kolejnej części układu klimatyzacyjnego zależy od tego, jaka temperaturę odnotuje zawór rozprężny klimatyzacji. Zawór rozprężny zapobiega szronieniu parownika, właśnie za sprawa regulacji ilości przekazywanego czynnika chłodzącego.

Jak działa zawór rozprężny klimatyzacji?
Jeśli chodzi o to jak działa zawór rozprężny klimatyzacji, to ciecz chłodnicza o wysokiej temperaturze przepływa ze skraplacza do komory wysokiego ciśnienia w zaworze rozprężnym. To tutaj czujnik termostatyczny zaworu zamontowany na wyjściu parownika odczytuje  i reaguje na tzw. temperaturę przegrzewu. Jeżeli zawór jest na pewno sprawny to nie powinien się otworzyć, aż do czasu osiągnięcia minimalnej temperatury przegrzewu.

Co w chwili, gdy zawór się zepsuje?

Wiadomo, że każdy element ma swoją żywotność i wcześniej czy później może dojść do jego zepsucia. O tym, że został uszkodzony zawór rozprężny objawy sugerują w postaci chociażby niesprawnie działającej klimatyzacji. Może tez pojawić się szron na parowniku, co będzie sugerowało, że czujnik nie zadziałał i czynnik chłodzący o nieodpowiedniej temperaturze przedostał się dalej. A to z kolei sprawi, że zablokowane zostaną drogi przepływu mas powietrza i uniemożliwione będzie pobieranie z nich ciepła. Jak widać więc, niewielki termostatyczny zawór rozprężny ma ogromne znaczenie dla całego układu klimatyzacji.

O czym warto pamiętać przy kupnie klimatyzacji?

Z pewnością o tym, aby była to przemyślana decyzja. Na rynku jest bowiem tyle różnego rodzaju układów klimatyzacyjnych, że ciężko się od razu zdecydować. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do serwisu, gdzie krok po kroku objaśnią nam zasadę działania wszystkich elementów, wytłumaczą w jaki sposób należy stosować klimatyzację. W zależności od jej rodzaju dowiemy się również jak powinna być konserwowana, jak często należy ją nabić – uzyskamy po prostu wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym nasza klimatyzacja będzie sprawnie działała przez długi czas. Warto czasami nawet zainwestować większą sumę pieniędzy, aby mieć pewność, że nie tylko zawór rozprężny klimatyzacji będzie działał bez zarzutu, ale również pozostałe elementy jak sprężarka, parownik czy skraplacz. Dobrym rozwiązaniem będzie również sprawdzenia opinii na temat konkretnych firm w sieci – na formach dotyczących klimatyzacji takich wpisów nie brakuje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *