Im mniejsze, tym są słodsze! Jakie rasy kotów są najmniejsze na świecie? Oto koty o gabarytach mniejszych niż przeciętnego dachowca. Które z nich żyją w dziczy, a które możemy mieć w swoim domu?
Przy doborze kota możemy kierować się jego charakterem, umaszczeniem, a także jego oczekiwaną wielkością. Kot europejski krótkowłosy, czyli zwykły dachowiec, najczęściej waży około 3,5 kg do 4 kg, a także mierzy od około 70 cm do 80 cm wraz z ogonem. Jaki gabaryty ma zatem najmniejszy kot świata?
Najmniejsze rasy dzikich kotów
Najmniejsi przedstawiciele rodziny kotów spotykani są w Afryce. Najbardziej popularnym z nich jest afrykański kot czarnołapy, którego waga najczęściej oscyluje wokoło 2-2,1 kg, natomiast jego wysokość to około 25 cm. Zatem na pewno nie jest to największy kot świata, który osiąga nawet do 120 cm i waży do kilkunastu kilogramów.
Afrykański kot czarnołapy jest gatunkiem endemicznym i występuje tylko na terenach RPA, Zambii oraz w Botswanie. Spotkanie takiego kota w naturze jest jednak bardzo trudne, ponieważ zwierzę to unika człowieka. Są zdecydowanymi samotnikami i nie lubią być niepokojone.
Ze względu na niewielką populację kotów tej rasy, jest ona pod ochroną.
Najmniejsze rasy kotów domowych
Zatem afrykańskiego kota czarnołapego nie możemy mieć w swoim domu, ale istnieją także inne rasy kotów, które są mniejsze niż popularne dachowce.
Przede wszystkim najmniejszy kot świata to kot singapurski. Waga tych zwierząt mieści się w przedziale od 2 do 3,5 kg. Koty te mają również charakterystyczny wygląd – okrągłą głowę oraz duże oczy i uszy. Są ciekawe świata, żywiołowe i inteligentne.
Niewielkie gabaryty mają także koty burmskie, które określane są również mianem kotów birmańskich. Waga tych zwierząt najczęściej nie przekracza 4 kg. Są to także koty zaliczane do azjatyckich, które cechują się zwartą i muskularną sylwetką. Występują w wielu wyjątkowych umaszczeniach, które przyciągają uwagę. Są przyjacielskie i ciekawe świata, ale nie lubią samotności.
Wśród najmniejszych ras kotów na świecie znajdują się również koty abisyńskie, które ważą najczęściej około 3,5 kg. Zgodnie z niektórymi źródłami koty te stanowią najstarszą rasę na świecie. Mają wydłużoną, smukłą sylwetkę, duże uszy i oczy o migdałowym kształcie. Są bardzo towarzyskie i lubią zabawę.
W kontekście małych ras kotów nie można zapomnieć również o rasie Munchkin. To rasa kota wyróżniająca się wyjątkowo krótkimi kończynami, co wywołane jest przez mutację wywołującą achondroplazję lub hipochondroplazję – zaburzenie wzrostu określonych kości w organizmie. Koty rasy Munchkin wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Rasa ta nie jest jednak akceptowana przez organizacje felinologiczne jak FIFe, CFA i GCCF ze względu na szkodliwość mutacji dla zdrowia kotów – ze względu na nią u rasy tej śmiertelność płodów wynosi nawet 25%.