Jak czyścić panele fotowoltaiczne – podstawowe zasady

Jak czyścić panele fotowoltaiczne – podstawowe zasady

Jeśli już zainwestowałeś w panele fotowoltaiczne, to z pewnością chcesz zadbać o nie w odpowiedni sposób. To całkiem normalne i należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Dzięki temu, że będziesz o nie dbał w odpowiedni sposób, możesz zwiększyć ich wydajność i sprawić, że będą pracowały jeszcze bardziej efektywnie. Zobacz jak czyścić panele fotowoltaiczne i kiedy należy to robić.

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne są narażone na zabrudzenia przez cały rok. Może osadzać się na nich, kurz, śnieg, piasek, mech i odchody ptaków co znacząco może obniżyć ich wydajność. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest czyścić wiosną, wczesnym porankiem lub późnym popołudniem. Pora dnia jest w tym przypadku nie bez znaczenia. Panele podczas mycia nie mogą być nagrzane. Jeśli umyłbyś je w momencie, gdy są gorące od słońca, to mogłyby one doznać szoku termicznego i zostać uszkodzone.

O czym pamiętać podczas czyszczenia paneli słonecznych

Przede wszystkim nie zapominaj o tym, że panele słoneczne są delikatne i należy je czyścić w odpowiedni sposób. Do czyszczenia wybieraj tylko delikatne środki, które mają odpowiednie atesty i są przeznaczone do paneli fotowoltaicznych. Mocne detergenty mogłyby uszkodzić powłokę paneli i sprawić, że przestaną one działać w należyty sposób.

Lepiej nie używaj do mycia myjki ciśnieniowej. Woda pod dużym ciśnieniem mogłaby uszkodzić panele. Najlepiej będzie, jeśli całkowicie zrezygnujesz z używania tego urządzenia lub ustawisz je na bardzo małą moc.

Tak jak już wspominaliśmy, jedną z najważniejszych kwestii podczas mycia paneli jest to, aby wybrać odpowiednią porę. Panele możesz czyścić dwa razy do roku tylko wtedy gdy nie są one nagrzane. Należy do tego używać gąbek lub szczotek z miękkim włosiem. Jeśli masz taką możliwość, to najlepiej będzie, jeśli wezwiesz fachowców, którzy zajmą się tym za Ciebie.

Nie ma potrzeby myć paneli częściej niż dwa razy do roku, ponieważ oczyszczają się one same podczas złych warunków atmosferycznych takich jak deszcz, wiatr i śnieg. Zła pogoda jest więc sprzymierzeńcem instalacji fotowoltaicznej i oczyszcza ją z grubsza przez cały rok.

Jak czyścić panele słoneczne ze śniegu

Podczas intensywnych opadów śniegu nasze panele fotowoltaiczne mogą zostać całkowicie przykryte przez warstwę białego puchu. Może to utrudniać ich pracę, jednak nie ma dużych powodów do niepokoju. Najlepiej będzie, jeśli poczekasz, aż śnieg sam stopnieje i odkryje panele. Instalacje zamontowane pod kątem 35 stopni świetnie same poradzą sobie z pozbyciem nadmiaru śniegu i bardzo szybko się go pozbędą. Jeśli już musisz, to panele zamiataj szczotką z miękkim włosiem, które nie porysuje ich delikatnej powłoki. Możesz też częściowo odsłonić panele, przez co część ogniw zacznie działać, a rozgrzane panele same zaczną powodować topnienie śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *