Jak i po co wyrobić kartę EKUZ

Jak i po co wyrobić kartę EKUZ

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to rzecz, o której powinien pomyśleć każdy, kto wybiera się na zagraniczne wakacje. Potwierdza ona prawo do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej na terenie krajów Unii Europejskiej na koszt NFZ. Jak wyrobić kartę EKUZ i dlaczego warto to zrobić? Sprawdź! 

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i kto może się o nią ubiegać?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie karta EKUZ upoważnia nas do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie krajów UE na koszt NFZ. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarza za granicą, to dzięki tej karcie możemy to zrobić nieodpłatnie. Należy jednak pamiętać o tym, że zostaniemy potraktowani jak obywatel kraju, w którym doszło do wypadku. Oznacza to, że jeśli w danym kraju pobyt w szpitalu czy badanie u lekarza jest płatne, to my też będziemy musieli za to zapłacić. Karta obowiązuje tylko w placówkach publicznych, jeśli więc chcesz uniknąć kosztów leczenia, nie możesz wybierać lekarzy prywatnych. O kartę może ubiegać się każda osoba, która jest ubezpieczona zdrowotnie w Polsce. Jeśli więc masz prawo do świadczeń zdrowotnych, które finansowane są ze środków publicznych to możesz wyrobić sobie kartę EKUZ.

Jak wyrobić kartę EKUZ

Wyrobienie i odebranie karty jest darmowe, a jej ważność trwa zazwyczaj rok od jej wydania. Kartę możesz wyrobić osobiście lub online a wypełnienie wniosku nie trwa dłużej niż kilka minut.

Wyrabianie karty EKUZ online

Jeśli nie masz czasu, aby osobiście udać się do punktu, który wydaje karty, możesz to zrobić przez internet. W tym celu musisz pobrać odpowiedni wniosek, wydrukować go, wypełnić i wysłać. Wniosek należy zeskanować i wysłać na adres odpowiedniego oddziału. Możesz to także zrobić za pomocą Elektronicznej Skrzynki ePUAP. Gdy Twój wniosek zostanie odebrany, karta powinna pojawić się u Ciebie po trzech dniach roboczych.

Wyrabianie karty EKUZ osobiście

Kartę możesz także wyrobić w dowolnym wojewódzkim oddziale NFZ. Na miejscu wystarczy wypełnić wniosek i złożyć go w specjalnym okienku. Kartę otrzymasz chwilę później, nie musisz na nią czekać tak jak w przypadku składania wniosku przez internet. Jest to więc rozwiązanie idealne dla osób, które kartę chcą wyrobić na ostatnią chwilę np. dzień przed wyjazdem za granicę.

Czy warto wyrabiać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wyrobienie karty nie jest obowiązkowe jednak naszym zdaniem warto jest to zrobić. Jeśli chcesz mieć pewność, że podczas wypadku zostanie Ci udzielona pomoc, za którą nie będziesz musiał płacić, to warto poświęcić kilka chwil na wyrobienie karty. Podczas urlopu za granicą mogą przydarzyć Ci się różne sytuacje, na które po prostu musisz być przygotowany. Leczenie za granicą bez odpowiedniego ubezpieczenia lub karty może Cię sporo kosztować i zepsuć cały wyjazd. Jeśli nie chcesz ryzykować to po prostu złóż wniosek o wydanie karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *