Bezpiecznie odzyskiwanie danych

Bezpiecznie odzyskiwanie danych

W dobie komputeryzacji coraz mniej ważnych dla nas rzeczy przechowujemy w formie rzeczowej. Coraz rzadszy jest widok płyt CD, książek, dokumentów a nawet zdjęć w formie drukowanej. Większość z nich zapisujemy w formie pliku na komputerze bądź innych urządzeniach pamięci przenośnej. Jest to wygodne i pod wieloma względami bezpieczniejsze, niż pierwotne formy przechowywania informacji. Z drugiej strony jednak co zrobić, kiedy urządzenie odmówi nam posłuszeństwa i stracimy wszystkie ważne dla nas pliki? Pewnie niejedna osoba doświadczyła rozpaczy po utracie ulubionych zdjęć z wakacji albo ważnych dokumentów, które zapisane były tylko i wyłącznie w jednym miejscu. Strata rzeczy o wartości sentymentalnej jest nie do zastąpienia. Należałoby się więc zastanowić co zrobić by nie dopuścić do takiej sytuacji i odzyskać nasz dane.

Co robić, żeby nie utracić wartościowych danych?

Najprostszym sposobem jest NIEDOPUSZCZENIE do takiej sytuacji. Jak to zrobić? Opcji mamy wiele. Warto zainwestować z takie urządzenia jak pendrive albo dysk przenośny, na którym ulokujemy foldery z najważniejszymi dla nas plikami. W razie awarii komputera zawsze mamy je zapisane w innym miejscu, dzięki czemu nasze skarby pozostaną nietknięte. Do dyspozycji mamy zresztą mnóstwo nośników pamięci przenośnej, jak choćby codziennego użytku telefon komórkowy. Warto także najważniejsze rzeczy przesłać sobie na maila, z którego będziemy mieć dostęp do nich zawsze i wszędzie. Dostępnych jest także mnóstwo stron internetowych, które służą do przechowywania informacji. Większość z nich pozwala przechować za darmo pliki określonej maksymalnej objętości pamięci. Jeśli potrzeba nam więcej – za niewielkie pieniądze możemy zwiększyć tę objętość i przechowywać nieograniczoną liczbę plików. Jest to prawdopodobnie jedna z bezpieczniejszych form utrwalania plików. Urządzenia przenośne bowiem także mogą ulec zepsuciu. Do Internetu natomiast mamy dostęp zawsze, z każdego urządzenia na całym świecie.

Co jeśli jednak utraciłem dane, a potrzebuje je odzyskać?

Jeśli zapomniałeś zgrać swoje pliki na większą ilość nośników, a pech chciał, że ten jeden jedyny nośnik przestał działać, sprawa jeszcze nie jest dramatyczna. Wciąż istnieje szansa na odzyskanie danych, choć będzie to znacznie trudniejsze i, zapewne, o wiele bardziej kosztowne. Na stronach internetowych możecie znaleźć mnóstwo firm, które specjalizują się w odzyskiwaniu danych z twardego dysku. Z dużym prawdopodobieństwem, przy pomocy specjalistów, uda nam się przywrócić najważniejsze pliki z dysku twardego. Warto zapoznać się z ofertami zanim wpadniemy w panikę.

Elektronika sprzyja przechowywaniu ważnych danych

Ciężko się nie zgodzić, że cuda nowoczesnej technologii sprzyjają przechowywaniu danych. Dzięki temu, niezależnie od sytuacji życiowej, najważniejsze dla nas rzeczy będą trwałe i nic nie będzie w stanie tego zmienić. Zapisując je w wielu miejscach eliminujemy ryzyko, że złośliwości losu pozbawią nas czegoś, co wyjątkowo ważne. Jeśli więc tylko odpowiednio się zatroszczymy o nasze dane, możemy już być całkowicie spokojni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *