Co robić na miejscu wypadku samochodowego?

Co robić na miejscu wypadku samochodowego?

Niestety, jakkolwiek próbowalibyśmy tego uniknąć, jest bardzo prawdopodobne, że w którymś momencie swojego życia będziemy świadkiem, ofiarą bądź nawet sprawcą wypadku. Jedyne, co leży w naszym zakresie, to bezpieczne i zgodne z przepisami kierowanie naszym pojazdem – to, czy inni kierowcy są trzeźwi i przestrzegają przepisów jest poza naszą kontrolą. Nie jesteśmy też w stanie wpłynąć na takie czynniki jak pokryta lodem jezdnia, grad, śnieżyca czy ostry deszcz. W każdym przypadku wypadek, stłuczka lub kolizja będą wiązały się z silnym stresem, a nawet paniką. Warto więc z wyprzedzeniem wiedzieć, co powinniśmy zrobić, aby później nie popełnić pomyłki. Wobec tego co robić na miejscu wypadku?

Udziel pomocy poszkodowanym

Naszym pierwszym i najważniejszym zadaniem powinno być upewnienie się, czy nikt z uczestników wypadku nie ucierpiał. Konieczne może okazać się wezwanie karetki, a także udzielenie pierwszej pomocy. Jeśli nie czujemy się na siłach lub nie posiadamy takich umiejętności, nikt nie będzie od nas wymagał przeprowadzania resuscytacji, natomiast absolutnie nie można z miejsca wypadku uciekać. Nie dość, że jest to zachowaniem złym pod względem moralnym, to jeszcze zakazanym przez prawo.

Oznacz miejsce wypadku

Jeśli to możliwe i nie zagraża naszemu bezpieczeństwu (czyli na przykład pojazd się nie pali) powinniśmy oznaczyć miejsce wypadku, na przykład trójkątami ostrzegawczymi. Ważne jest, aby jak najszybciej usunąć go z drogi, aby nie stwarzał zagrożenia i nie przyczynił się do kolejnego wypadku. Pomoże nam w tym auto pomoc Świecko, która szybko i sprawnie pozbędzie się problemu. Nawet jeśli pojazd nie ucierpiał w stopniu znacznym, wciąż dobrym pomysłem może być całodobowa pomoc drogowa Świecko, zwłaszcza, jeśli zdarzenie miało miejsce w nocy. W końcu nawet jeśli pojazd na pierwszy rzut oka wydaje się wciąż sprawny, to podczas drogi powrotnej może się okazać, że jednak taki nie jest.

Wymień się danymi z innymi uczestnikami wypadku

Nawet jeśli nikomu nic się nie stało, a straty nie są znaczne, powinniśmy zadbać o to, aby wspólnie z innymi kierowcami stworzyć i podpisać oświadczenie o wypadku. Bywa, że jeśli policja czy auto pomoc Świecko nie muszą być wzywane, pod wpływem silnych emocji zapominamy o tym, a później nie mamy żadnego dowodu, że dany wypadek rzeczywiście miał miejsce. Powinno ono zawierać opis zdarzenia, a także dane kierowców i ich ubezpieczycieli.

Ciężko jest podczas wypadku zachować zimną głowę, ale jeśli odpowiednio się przygotujemy, jest to jak najbardziej możliwe. Naszym priorytetem powinna być zawsze pomoc rannym. Z kolei w usunięciu pojazdu z drogi pomoże pomoc drogowa 24h Świecko https://www.laweta-swiecko.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *