Zimowa pogoda niesie za sobą ryzyko zachorowań i przeziębienia. Obecnie koronawirus wysunął się na pierwszy plan i wiele objawów chorobowych jest przypisywanych właśnie temu wirusowi. Nie zapominajmy jednak, że sezonowe choroby, z którymi mieliśmy do czynienia każdego roku nie zniknęły. Jak wiadomo, dostęp do lekarzy został bardzo ograniczony. Warto zatem wiedzieć, jak poradzić sobie z infekcją w domu.
Infekcje wirusowe stanowią około 80 procent wszystkich infekcji, na które zapadamy. Jeżeli czujesz, że „cos Cię bierze” traktuj to właśnie jako infekcje wirusową. Aby zahamować ich rozwój warto szybko sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwwirusowe, ponieważ w początkowym okresie choroby to właśnie one są najbardziej skuteczne. Wciąż można spotkać się z osobami, które z objawami grypy czy przeziębienia zgłaszają się do lekarza, wręcz wymuszając przepisanie antybiotyku – w przypadku chorób wirusowych jest on zbędny, a nawet może zaszkodzić i osłabić układ odpornościowy.
Podczas infekcji pamiętaj także o nawodnieniu organizmu – zarówno od wewnątrz, dostarczając odpowiednie ilości płynów, jak i z zewnątrz, dbając o nawilżenie powietrza. Jest to ważny element, o którym większość z nas zapomina. W okresie grzewczym powietrze może być zbyt suche, co negatywnie wpływa na śluzówkę wyścielająca nos i gardło, a właśnie ona stanowi pierwszą barierę dla wirusów i bakterii.
Sposobem na walkę z infekcją w domu jest też picie herbaty – z miodem, cytryną i imbirem czy z sokiem malinowym. Możesz sięgnąć również po herbatę z lipy lub czarnego bzu, które działają napotnie. Wśród naturalnych składników nie sposób nie wspomnieć o czosnku, który ma działanie antybakteryjne. Pamiętaj jednak, aby stosować go z umiarem i nigdy na pusty żołądek, ponieważ, duże ilości podrażniają jego śluzówkę. Najlepiej przyjmować go w trakcie posiłku zawierającego tłuszcze lub tuż po nim.
Niezależnie od tego, czy infekcja dopiero się rozwija, czy na dobre Cię „rozłożyła” powinieneś zostać w domu i odpoczywać. Zwłaszcza teraz nie powinieneś bagatelizować żadnych objawów chorobowych. Jeżeli powyższe domowe sposoby nie działają, gorączkujesz i czujesz się coraz gorzej, nie zwlekaj, tylko spróbuj jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeżeli masz obawy i już na początku choroby czujesz, że to nie jest zwykłe przeziębienie również zadzwoń do przychodni – tam otrzymasz dalsze wskazówki. Pamiętaj, aby zawsze wyleczyć się do końca! Niedoleczone infekcje czasami powodują poważne powikłania – wirus może namnażać się w mięśniach, które są dobrze ukrwione, np. mięśniu sercowym. Dalsze problemy nie są warte ryzyka i zbyt szybkiego wyjścia z łóżka.