Jak dbać o skórę?

Jak dbać o skórę?

Skóra, włosy, paznokcie to bardzo często wyznaczniki kondycji zdrowotnej. Przy wielu dolegliwościach, zanim pojawią się widoczne, bezpośrednie objawy choroby, to właśnie one dają pierwszy sygnał, że w organizmie toczy się proces choroby albo tylko wahnięcie proporcji absorbowania substancji odżywczych.

Jak dbać o skórę?

Rutyna pielęgnacji skóry składa się z kilku kompatybilnych obszarów, z których żadnego nie można pominąć. Jak dbać o skórę? Przede wszystkim systematycznie. Rytuał pielęgnacji skóry powinien być dostosowany nie tylko do jej rodzaju, cech charakterystycznych, ale i do pory roku, a nawet środowiska, w którym się przebywa. Pierwszym obszarem pielęgnacji skóry jest higiena ciała. Codzienne, wieczorne mycie ciała usuwa brud, kurz, łój, pot i nagromadzone na skórze bakterie. Poranna kąpiel natomiast pobudza krążenie, poprawia wygląd skóry i mobilizuje organizm do funkcjonowania.

Odzież i obuwie dla ochrony skóry

Kolejnym elementem ochrony skóry jest właściwie dobrana odzież i obuwie. Ubranie powinno być zestawiane w taki sposób, by zapewnić skórze dostęp do niej powietrza i zapobieganie w ten sposób poceniu się. Wilgotna skóra tworzy dogodne warunki dla rozwoju grzybów, które mogą wywołać grzybicę. Grzybica obejmuje nie tylko skórę, ale i włosy, paznokcie a nawet wewnętrzne narządy. Ubranie nie może też być za ciasne, podobnie buty, ograniczałyby one dopływ krwi do uciskanym miejsc i mogłyby wywołać uszkodzenia naskórka i w konsekwencji przerwanie struktury skóry co zawsze może spowodować głębsze problemy.

Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym

Ważnym elementem procesu dbałości o skórę jest jej ochrona przed zawartymi w świetle słonecznym promieniami UV. W słoneczne dni, i to wcale nie na plażę, powinno się stosować dobrze dobrane kosmetyki pielęgnacyjne, zawierające ochronne filtry. Ich wartość zależy od fototypu skóry, pory dnia, stopnia odkrycia ciała, intensywności świecenia. Świadome dbanie o skórę ogranicza ekspozycję na pełne słońce i zawsze zawiera zestaw kosmetyków ochronnych, zarówno latem jak i zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *