Każdy, kto chce dobrze zarządzać swoim czasem i zwiększyć efektywność pracy powinien zapoznać się z techniką pomodoro. Sprawdza się on w bardzo wielu sytuacjach a szczególnie wskazana jest podczas prac typowo biurowych.
Na czym polega technika pomodoro?
Najprościej ujmując technika pomodoro sprowadza się do tego, że pracujemy w stałych cyklach, które przeplatane są przerwami. Szablonowy wariant tej techniki mówi, że mamy pracować przez 25 minut następnie zrobić 5 minut przerwy. Powtarzamy po sobie 4 takie cykle i robimy dłuższą przerwę albo w ogóle kończymy pracę.
Oczywiście przedziały 25 minut pracy i 5 minut przerwy są umowne i każdy może je dostosowywać do siebie. Ważne jest by czas pracy był znacznie dłuższy od czasu przerwy. Wiele osób ma duże opory przed wypróbowaniem tej techniki. Uważają one, że takie sztuczne narzucanie sobie limitów nic nie da w sytuacji, gdy brak chęci i motywacji do pracy. Tymczasem warto osobiście przetestować technikę by bardzo szybko przekonać się, że naprawdę ona działa.
Jakie są główne założenia techniki pomodoro?
Technika pomodoro to sposób pracy, który ma uwzględniać biologiczne uwarunkowania naszego mózgu i całego organizmu. W technice tej chodzi o to, aby w wyznaczonym czasie maksymalnie skupiać się na pracy. Zakłada ona, że nawet jeśli nie skończyliśmy danego etapu pracy to powinniśmy zrobić przerwę i odejść od biurka.
Naukowcy już dawno dowiedli, że nasz umysł potrzebuje regularnych przerw by mógł działać efektywnie. W tej technice bardzo ważne jest, by unikać wszelkich czynników rozpraszających. Na czas pracy wyłączamy więc telefony i powiadomienia, nie zostawiamy włączonego telewizora w tle. W danym czasie skupiamy się także tylko na jednej czynności i nie przeskakujemy z zadania na zadanie.
Co może się przydać podczas stosowania techniki?
Do stosowania techniki pomodoro warto wykorzystywać narzędzia. Mogą to być specjalne programy i aplikacje, które zmierzą czas i powiadomią nas o przerwie. Bez problemu ten sam efekt można uzyskać także przy pomocy minutnika a nawet zegarka i kartki papieru.
Przy jakich pracach sprawdza się technika pomodoro?
Technika pomodoro ma bardzo dużo zastosowań, jednak nie nadaje się do wszystkich form aktywności zawodowej. Dobrze sprawdzi się przy wszelkich pracach komputerowych a więc u pisarzy, dziennikarzy, w agencjach reklamowych czy u programistów. Taką technikę z powodzeniem można też zastosować w domu na przykład wtedy, gdy mamy wykonać sprzątanie, którego bardzo nie lubimy.
Wystarczy założyć sobie, że danego dnia sprzątamy tylko przez jeden cykl 25 minut. Jeśli faktycznie skupimy się tylko na tym, to na pewno uda nam się wiele uporządkować. Technika pomodoro przyda się także tym osobom, które mają problem ze zmobilizowaniem się do nauki języków obcych.