Rozliczanie wspólne z małżonkiem – korzystne czy neutralne podatkowo?

Rozliczanie wspólne z małżonkiem – korzystne czy neutralne podatkowo?

Rozliczanie wspólne z małżonkiem – korzystne czy neutralne podatkowo?

O wspólnym rozliczaniu się z małżonkiem możemy usłyszeć niemal same pozytywy, jednak – jak się okazuje – większość podatników nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie dokładnie korzyści może ono przynieść. Czy warto rozliczać się wspólnie?

Kiedy rozliczenie wspólne będzie korzystne?

Rozliczanie wspólne z małżonkiem jest korzystne w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich dotyczy podatników, których wspólne dochody mieszczą się w granicy pierwszego progu podatkowego, lecz dochody jednego ze współmałżonków ten próg przekraczają. Dochody te mogą kształtować się na różnych poziomach – nie ma tutaj znaczenia, czy jeden z małżonków (ten, który zarabia mniej) nie osiąga ich wcale, czy też jego zarobki oscylują blisko drugiego progu podatkowego. Ważne, aby w sumie zmieścić się w pierwszym progu, który opodatkowany jest według niższej stawki. W drugiej sytuacji dochody osiąga tylko jeden ze współmałżonków, drugi natomiast nie posiada ich wcale. Wtedy też można skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek małżonka, który nie pracuje. Nie ma tutaj znaczenia, czy dochody drugiego małżonka mieszczą się w pierwszym, czy w drugim progu podatkowym – w obu przypadkach wspólne rozliczenie będzie korzystne.

Rozliczenie neutralne podatkowo

Złożenie wspólnej deklaracji PIT przez małżonków nie zawsze będzie wiązało się z korzyściami podatkowymi. W sytuacji, gdy dochody obojga z nich nie przekraczają drugiego progu podatkowego, wspólne rozliczenie uważane jest za neutralne podatkowo. Nie oznacza to jednak, że nie ma ono większego sensu. Owszem, podatnicy nie mogą z tego tytułu liczyć na żadne benefity czy zwroty, niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że złożenie jednego formularza zamiast dwóch jest po prostu bardzo wygodne. Dzięki temu w jednej deklaracji można uwzględnić wszelkie ulgi, bez względu na to, czy przysługują one obojgu współmałżonkom, czy tylko jednemu z nich. Jeden formularz można wypełnić w znacznie krótszym czasie, niż dwa odrębne. Należy jednak pamiętać, że małżonkowie solidarnie ponoszą odpowiedzialność za ewentualne błędy, które zostaną popełnione w deklaracji.

Kto może rozliczyć się wspólnie?

Wspólne rozliczenie PIT dostępne jest dla osób, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej. Nie można więc skorzystać z tej możliwości, jeśli jeden z małżonków opodatkowuje dochody ryczałtem czy podatkiem liniowym. Co ważne, pomiędzy małżonkami nie może zostać zawarta umowa majątkowa, czyli tak zwana intercyza. Co istotne, można ją zawrzeć również w trakcie trwania związku małżeńskiego, w każdym kolejnym roku podatkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *