Cel, wiedza, zastosowanie – o doborze pompy do smaru

Cel, wiedza, zastosowanie – o doborze pompy do smaru

Pompy mają kluczowe znaczenie w przetłaczaniu płynów, szlamów lub gazów (sprężarek) w zakładach przemysłowych, miejskich systemach wodno-ściekowych i procesach chemicznych. Sprężone lub pompowane płyny przemieszczają się z wysokiego ciśnienia do niskiego ciśnienia z pomocą energii zapewnianej przez mechaniczne działanie pompy smaru do beczki. Niezależnie od tego, czy pompa jest pompą obrotową, czy wyporową, celem jest zamiana energii mechanicznej na energię płynu.

Pompy do beczki – jak to działa?

W większości przypadków głównym napędem jest silnik elektryczny lub silnik obracający wał z dużą prędkością, który dodaje energię do przemieszczanego płynu. Łożyska podtrzymujące ten wał muszą być smarowane, aby:

  • zmniejszyć tarcie,
  • zwiększyć wydajność,
  • zapobiec zużyciu.

Gdy ten środek smarny jest smarem stałym, pełni on również kluczową rolę w uszczelnianiu łożyska przed wnikaniem zanieczyszczeń z cząstek stałych z otoczenia lub płynu ze strony wysokiego ciśnienia pompy. Tutaj dochodzimy do roli, jaką mają pompy do smaru jako takie.

Skąd wiedzieć czy ma się do czynienia z właściwą pompą i właściwym smarem?

Czasami producent pompy udziela wskazówek dotyczących doboru smaru. Ogólnie rzecz biorąc, język którym się posługują zwykle jest niejasny i nieprzydatny, chyba że użytkownik jest dobrze zorientowany w tym temacie. Na przykład producent pompy może powiedzieć: „Nasmaruj z pomocą pompy do smary wysokiej jakości wariantem litowym”. W każdym zakładzie może być wiele smarów zagęszczonych litem lub kompleksem litu. Ale jak definiuje się „wysokiej jakości wariant litowy”? To już może stanowić problem.

Doświadczeni specjaliści ds. konserwacji mogą polegać na wcześniejszej praktyce lub ciężkich lekcjach wynikających z prób i błędów, które doprowadziły do stworzenia działającego rozwiązania. Jednak warto się tutaj zastanowić, czy tylko dlatego, że dane rozwiązanie pompy do beczki zadziałało w przeszłości, czy gwarantuje to również i w tym przypadku sukces? Czy rozwiązanie robocze jest optymalne? Tym bardziej, że często można trafić dzisiaj na całkiem specyfikację smaru. Ważne jest więc, by przy tym wszystkim dbać również o zapewnienie wskazówek i wsparcia w określaniu poziomu jakości i wydajności, które następnie personel zajmujący się konserwacją i obsługą może wykorzystać do wyboru pompy do smaru i samego smaru, który jest odpowiedni do danego celu i wzbudza zaufanie. Bez tego bardzo ciężko będzie podjąć jakąkolwiek rozumową decyzję – dlatego warto pomyśleć o tym już wcześniej i nie narażać się na konsekwencje złych decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *