Puzzle – kreatywna rozrywka dla dzieci i dorosłych

Puzzle – kreatywna rozrywka dla dzieci i dorosłych

Pierwotnie puzzle pełniły funkcję wygodnego środka dydaktycznego pomagającego w nauczeniu się nazw i kształtów państw świata. Jednak wolny rynek szybko odkrył tkwiący w nich komercyjny potencjał, a układanie puzzli stało się sposobem na rozwijającą rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Czy warto jest rozpocząć przygodę z puzzlami?

Puzzle dla dzieci – zalety

Obecnie puzzle kojarzą się przede wszystkim z formą dziecięcej zabawy. Nie ma co się dziwić – układanie obrazków z rozsypanych elementów nie tylko stanowi ciekawy sposób na znalezienie zajęcia dla dziecka, ale też rozwija jego kreatywność oraz cierpliwość. Badania behawioralne udowodniły, że dzieci układające puzzle są bardziej ciekawe do świata i bardziej skłonne do wyboru w przyszłości bardziej statycznych form rozrywki, np. książek czy filmów. Ponadto układanie puzzli ułatwia odnajdywanie wzorów w prawdziwym życiu, co ułatwia dzieciom naukę na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Warto przy tym pamiętać, że puzzle są też po prostu świetną rozrywką, a ich wspólne układanie pozwala na łatwiejsze wytworzenie więzi z dziećmi. Oczywiście na rynku dostępne są różne rozmiary i rodzaje puzzli, a podczas ich zakupu warto się kierować przede wszystkim tematyką – dziecko o wiele bardziej przyłoży się do układania obrazka zawierającego jego ulubionych bohaterów z kreskówek, filmów czy gier!

Puzzle to też rozrywka dla dorosłych

Mimo że to dzieci pozostają głównym odbiorcom puzzli, coraz więcej dorosłych sięga po tę formę rozrywki. Układanie obrazka z rozrzuconych elementów stanowi atrakcyjną alternatywę dla współczesnych mediów. Puzzle pozwalają oderwać się od komputera, telewizora i telefonu, wyciszyć umysł i oczyścić go z negatywnych emocji. Ponadto na rynku można znaleźć liczne rodzaje obrazów, od klasycznych malowideł znajdujących się w kanonie historii sztuki, przez zdjęcia znanych miejsc, aż po różne, nietypowe wyzwania w rodzaju całkowicie białego obrazka. Co istotne, każde puzzle zawierają różną ilość elementów. Początkujący powinni sięgnąć przede wszystkim po zestawy zawierające od 500 do 1500 kawałków, natomiast dla wyjadaczy układania przygotowano układanki podzielone na nawet 10000 elementów! Po zakończeniu układania można schować puzzle do pudełka… lub skleić je klejem do puzzli, oprawić w antyramę i powiesić na ścianie! W ten sposób puzzle nie zmarnują się po jednokrotnym ułożeniu, a zamiast tego zastąpią obrazy naścienne. Gwarantujemy, że nie ma większej satysfakcji od ściany pełnej samodzielnie ułożonych puzzli!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *