Dobre rękawice budowlane – czym powinny się charakteryzować?

Dobre rękawice budowlane – czym powinny się charakteryzować?

Rękawice to jeden z podstawowych środków ochrony osobistej. Wykorzystuje się je nie tylko na budowie, ale także w zakładach spawalniczych, w warsztatach samochodowych i w wielu innych miejscach, w których dłonie są narażone na skaleczenie i urazy. Jeśli rękawice budowlane są niezbędne do tego, aby zapewnić pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, to obowiązkiem pracodawcy jest ich zakup i dostarczenie kadrze pracowniczej. Oczywiście nie mogą to być przypadkowe rękawice – podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Czym powinny charakteryzować się rękawice budowlane? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Cechy rękawic budowlanych

Rękawice budowlane powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Dobrym wyborem będą rękawice wykonane ze skóry, ponieważ są one bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i przecięcia oraz wyróżniają się tym, że są elastyczne, dzięki czemu nie zaburzają czucia w dłoniach podczas wykonywania precyzyjnych prac. Rękawice skórzane są przeznaczone dla mechaników, budowlańców, a także dla osób zajmujących się rozładunkiem i załadunkiem towarów.

Rękawice skórzane to jednak niejedyny typ rękawic. Na rynku są również dostępne rękawice materiałowe czy też lateksowe. Są one jednak przeznaczone do lżejszego typu prac. Podczas kupowania rękawic dla pracowników warto zwrócić uwagę na to, aby były one dopasowane do rodzaju obowiązków, które będzie wykonywać dana osoba. Źle dobrane rękawice mogą bowiem utrudniać pracę, a także zwiększać ryzyko wypadków.

Kolejną sprawą jest to, że rękawice powinny spełniać europejskie normy i posiadać niezbędne certyfikaty. W sklepach można znaleźć, chociażby rękawice antyprzepięciowe lub odporne na wysokie temperatury, które powinny spełniać odpowiednie normy. Warto zwrócić na to uwagę będąc na zakupach w sklepach z odzieżą i akcesoriami BHP.

Dlaczego nie warto oszczędzać na odzieży i akcesoriach BHP?

Niektórym przedsiębiorcom mogłoby przyjść na myśl, że skoro w sklepach można znaleźć tanią odzież roboczą oraz akcesoria takie jak rękawice czy kaski, to nie warto przepłacać i wybierać produktów droższych marek. Nie do końca tak jednak jest. Tańsza odzież ochronna sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy jej głównym celem jest ochrona prywatnego ubrania pracownika przed zabrudzeniem. Jeśli Twoja kadra nie jest narażona na niebezpieczeństwo w trakcie pracy, to nie musisz kupować specjalistycznej odzieży ochronnej.

Nieco inaczej wygląda to jednak, gdy pracownicy są narażeni na niebezpieczeństwo takie, jak chociażby upadek z wysokości, skaleczenie dłoni czy porażenie prądem i poparzenie. W takim wypadku nie warto oszczędzać na ubraniu oraz akcesoriach, ponieważ mogą ochronić one życie i zdrowie osoby, która będzie je użytkować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *