Jak naprawić komin w domku jednorodzinnym?

Jak naprawić komin w domku jednorodzinnym?

Nieustanne niszczenie przewodów kominowych to proces stały i praktycznie nieunikniony. Wnętrze każdego komina jest stale narażone na działanie różnego rodzaju czynników fizycznych i chemicznych, a niekiedy bardzo intensywnych warunków atmosferycznych i zmiennych temperatur. W konsekwencji frezowanie kominów stało się wręcz nieodłącznym elementem utrzymania każdego domu.

Dlaczego trzeba naprawiać komin?

Na każdym kominie z biegiem lat pojawiają się pęknięcia lub ciemne plamy. Są to pierwsze oznaki sygnalizujące konieczność przeprowadzenia napraw. W zależności od tego, jakie materiały zostały wykorzystane do budowy komina, a także od sposobu ogrzewania i częstotliwości działań konserwacyjnych, naprawa komina może przebiegać w różny sposób. Czasami ogranicza się jedynie do standardowego uszczelniania przewodu kominowego. W innym przypadku komin będzie wymagać zainstalowania specjalnego wkładu kominowego, a to z kolei wiąże się z procesem tj. frezowanie kominów.

Decydując się na remont komina, należy także pamiętać o tym, że frezowanie kominów może wykonać tylko przeszkolony do tego celu fachowiec. Szczegóły zostały zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych.

Na czym polega naprawa kominów?

Naprawa kominów poprzez wymianę wkładów kominowych polega w dużym uproszczeniu na włożeniu do działającego ciągu kominowego systemu kilku rur wyposażonych w połączenia kielichowe, który powinien przejąć na siebie zapewnienie szczelnego ciągu.

W idealnych warunkach, czyli przy prostym i szerokim otworze kominowym, instalacja wkładów kominowych to relatywnie prosty i dość szybki proces. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Bardzo duża część przewodów kominowych, szczególnie starego typu, zawiera liczne przewężenia, uskoki i zakręty, które utrudniają założenie wkładu. Co więcej, niezwykle istotnym problemem bywa średnica wybudowanego komina. Aktualnie obowiązujące przepisy zakładają, że minimalna wielkość otworu kominowego powinna mieć wielkość 14×14 cm. Tym sposobem, najmniejsze wkłady kominowe mają z reguły średnicę 150 cm.

Jeśli dany komin nie spełnia tych wymagań, a jego kapitalny remont jest niezbędny wówczas należy przeprowadzić frezowanie kominów polegające na mechanicznym poszerzeniu otworu komina do oczekiwanych rozmiarów.

O czym warto pamiętać?

Frezowanie kominów pozwala na uniknięcie rozbiórki całej konstrukcji, a tym samym obniża koszty jego modernizacji. Należy jednak pamiętać, że rozwiercanie lub frezowanie komina to czynność, która jest zarezerwowana tylko dla przeszkolonych fachowców. Wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale również doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu.

Frezowanie kominów, a także wszystkie inne pokrewne usługi naprawcze takie jak uszczelnianie, wymiana wkładów kominowych czy poszerzanie komina warto zamówić w firmie specjalizującej się w tego typu przedsięwzięciach. Tylko wówczas zyskujemy pewność właściwie przeprowadzonej czynności, a także gwarancję bezpieczeństwa oraz niezawodności całego systemu grzewczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *