Poznaj bliżej Bełchatów i dowiedz co dzieje się w mieście

Poznaj bliżej Bełchatów i dowiedz co dzieje się w mieście

Na pewno wielu mieszkańców miasta Bełchatów chciałoby mieć dostęp do aktualnych i rzeczowych informacji na temat tego co dzieje się w mieście. Tego typu wiadomości Bełchatów można znaleźć na portalu Belchatowski24. Co warto wiedzieć o samym mieście z perspektywy odwiedzającego i mieszkańca?

​Sławna kopalnia w Bełchatowie

Prawdopodobnie najbardziej znany fakt o Bełchatowie dotyczy Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Tego typu odkrywka z której czerpano i czerpie się pokłady węgla jest widoczna nawet z kosmosu. Nic dziwnego, bo jej długość to ponad 8 kilometrów, a w najszerszym miejscu ma ponad 3 kilometry. Warto też zauważyć, że miejsce odkrywki zostanie docelowo wypełnione wodą, ale dopiero w roku 2069, chociaż są już plany zakładające rozpoczęcie tego procesu w roku 2050. Zaskakującą informacją jest też to, że praca w kopalni i jej rejonie odbywa się nieprzerwanie. Niezależnie od tego czy trwa dzień czy noc maszyny i ludzie pracują. Do czego używany jest głównie węgiel z wydobycia. Do zasilenia Elektrowni Bełchatów, która dostarcza energię elektryczną dla całej Polski. Warto jeszcze na koniec wspomnieć o tym, że obszar kopalni znajduje się również w terenach gminy Kleszczów. Ta z pozoru niewielka gmina stała się dzięki temu sąsiedztwu najbogatszym samorządem w Polsce.

​Ciekawostki historyczne Bełchatowa

Nazwa miasta Bełchatów pochodzi od historycznego założyciela i właściciela osady Bełchata. Po staropolsku bełch oznacza wir wodny. Pierwsze wzmianki dotyczące nazwy Bełchatów pojawiają się w różnych źródłach już w roku 1391. Herbem miasta Bełchatów jest drzewo umiejscowione na zielonym wzgórzu. Drzewo jest oplatane przez czerwonego węża. Obok drzewa stoją postacie Adama i Ewy. Mimo tego, że początkowo Bełchatów był zaledwie niewielkim miastem skupiającym kilka tysięcy osób, to dopiero po roku 1975 nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Wynikało to z powstania Zespołu Górniczo-Energetycznego „Bełchatów”. Powstała wtedy dedykowana linia kolejowa, osiedla robotnicze i inne.

​Dworek Olszewskich

W centrum Bełchatowa znajduje się piękny, zabytkowy budynek, który kiedyś służył rodowi Rychłowskich, a w roku 1949 został przejęty przez współczesnych mieszkańców, państwo Olszewskich, którym zawdzięcza nazwę. Obecnie w tym miejscu znajduje się Muzeum Regionalne, które powstało w roku 1998. Znajdują się tutaj wystawy zarówno stałe, jak i tymczasowe. Wśród wystaw stałych warto wymienić wystawę dotyczącą historii Bełchatowa oraz jego rzemiosła. Znajduje się tutaj również wystawa Sztuki Ludowej oraz Pradzieje Regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *