Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Statystyki z 2019 roku pokazały, że mimo tendencji spadkowej, w naszym kraju nadal jest 8 mln osób nałogowo palących wyroby nikotynowe. Choć palacze utrzymują, że sam moment „puszczenia dymka” uspokaja ich w stresujących sytuacjach, fakty pozostają niezaprzeczalne – palenie papierosów powoduje uszczerbek na zdrowiu – zaczynając od dolegliwości, takich jak kaszel, duszności, zmniejszanie się wydolności płuc, a kończąc na poważnych chorobach układu oddechowego. Jak zatem skutecznie zerwać z tym nałogiem?

Gdy pojawia się “głód nikotynowy”…

Badania wykazały, że uczucie spokoju po odpaleniu papierosa jest wyłącznie ludzkim wymysłem. Naukowcy wciąż biją na alarm, że jest wręcz odwrotnie –  nikotyna działa na organizm pobudzająco. Można zatem powiedzieć, że osoby sięgające po papierowy rulonik wypełniony nikotyną, nie są tak naprawdę świadome, czego potrzebuje ich organizm, przez co wpadają w pułapkę błędnego koła. To dlatego po odstawieniu paczki papierosów odczuwa się tzw. głód nikotynowy. Do jego charakterystycznych symptomów zalicza się m.in.: usilną chęć zaciągnięcia się papierosowym dymem, ogólne rozdrażnienie, niepokój, drżenie rąk oraz osłabienie koncentracji. Jak radzić sobie z tym stanem?

Sposobów jest wiele. Niektórzy unikają towarzystwa osób palących, a także bodźców, które wywołują nikotynowy głód np. zajmowania miejsca dla palących w restauracji. Inni starają się przekierować swoją uwagę na coś innego. Dla wielu osób pomocne może okazać się sporządzenie listy korzyści, które wynikają z niepalenia.

Zalety rzucenia papierosów

Trzeba być oczywiście świadomym, że pierwsze dni bez papierosa należą do bardzo trudnych. W takich chwilach warto pomyśleć o idących za tym korzyściach zdrowotnych. Oto niektóre z nich:

– już po upłynięciu 24 h płuca zaczynając samoistnie się oczyszczać;
– wyrównuje się ciśnienie krwi;
– po około 3 dniach wyostrza się zmysł węchu i smaku;
– po 5 latach wstrzemięźliwości zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwór.

Skuteczne “narzędzia” do walki z nikotynowym nałogiem

Na rynku powstało mnóstwo wyrobów mających pomóc w rzuceniu nałogu. Najpopularniejsze z nich to:

– plastry antynikotynowe;
– gumy do żucia z nikotyną;
– tabletki np. Recigar.

Sporo osób przyznaje, że dobrym rozwiązaniem jest rzucenie palenia z dnia na dzień, ale potrzebna jest do tego silna wola. Jedną z metod jest obrazowe motywowanie samego siebie. Co to znaczy? Pieniądze, które docelowo miały być przeznaczone na zakup paczki papierosów, wrzuca się do słoika lub skarbonki. Suma pieniędzy, która zostaje uzbierana po jakimś czasie, pokazuje, o jaką kwotę mogłoby zwiększyć się saldo konta bankowego. W ten bardzo sugestywny, a zarazem namacalny sposób ludzie uświadamiają sobie, jak dużo zasobów finansowych stracili przez ten nawyk palenia papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *