Podgrzewacze przepływowe i ich zastosowanie

Podgrzewacze przepływowe i ich zastosowanie

Elektryczne podgrzewacze przepływowe zyskują coraz większą popularność w polskich gospodarstwach domowych z uwagi na swoją energooszczędność. W przeciwieństwie do centralnego systemu ogrzewania wody, przepływowe podgrzewacze wody uruchamiają się dopiero w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą, działając i pobierając energię jedynie w momencie, kiedy użytkownik z niej korzysta.

Rodzaje przepływowych podgrzewaczy wody

Istnieją dwa podstawowe rodzaje podgrzewaczy przepływowych: jednopunktowe i wielopunktowe.

Jednopunktowe elektryczne podgrzewacze wody montowane są bezpośrednio przy jednym punkcie poboru wody i podgrzewają wodę wyłącznie dla tego punktu. W zależności od potrzeb można zamontować podgrzewacz podumywalkowy (montowany pod umywalką lub obok niej) lub nadumywalkowy (połączony z kranem). Najbardziej ekonomiczny jest ten drugi, ponieważ ogrzewa wodę tuż przed jej ujściem z kranu, eliminując konieczność dalszego przepływu w rurach.

Wielopunktowe podgrzewacze przepływowe mogą natomiast obsługiwać wiele punktów, na przykład umywalkę i wannę czy prysznic w łazience. Są to tak zwane podgrzewacze ciśnieniowe, wyposażone w mechaniczne zabezpieczenia ciśnieniowe oraz wbudowany zawór zwrotny, zapobiegający cofaniu się wody w rurach.

Zalety podgrzewaczy przepływowych

Do największych zalet, charakteryzujących elektryczne podgrzewacze wody należą:
– niewielkie rozmiary urządzenia, które pozwalają zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu;
– oszczędność energii elektrycznej, zużywanej jedynie w momencie korzystania z ciepłej wody;
– oszczędność pieniędzy, ponieważ płacimy tylko za taką ilość ciepłej wody, jaką faktycznie zużyjemy;
– decentralizacja ogrzewania w mieszkaniu – dla każdego punktu możemy wybrać indywidualnie dopasowane urządzenie grzewcze, a awaria jednego nie wiąże się z brakiem ciepłej wody w całym mieszkaniu;
– bezpieczeństwo – elektryczne podgrzewacze wody posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i w przeciwieństwie do urządzeń gazowych nie niosą ryzyka wybuchu gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *