Mediacja rozwodowa – czym różni się od terapii i na czym polega

Mediacja rozwodowa – czym różni się od terapii i na czym polega

Rozwód

Kiedy para małżeńska decyduje się na rozwód, musi liczyć się z tym, że może to być trudna i długa droga do przejścia. Pół biedy, jeżeli mamy do czynienia z dwojgiem rozsądnych ludzi, którzy mimo rozpadu związku potrafią ze sobą spokojnie rozmawiać i ustalić ważne kwestie dotyczące podziału majątku czy wychowania dzieci, aby jak najmniej odczuły skutki rozwodu.

Poważny problem pojawia się jednak wtedy, kiedy oboje są zawistni i uparci, a najważniejsze okazuje się być to, żeby za wszelką cenę postawić na swoim. Wtedy warto pomyśleć o mediacji.

Mediacja rozwodowa – czym różni się od terapii i na czym polega

W przeciwieństwie do terapii małżeńskiej mediacja nie jest próbą ratowania związku. Skupia się ona na tym, aby pomóc małżonkom się porozumieć i osiągnąć kompromis bez zbędnych przepychanek i dodatkowych spraw sądowych.

Mediacja jest krótkotrwała i nastawiona na szybki efekt: rozwiązanie konfliktu, ustalenie opieki nad dziećmi, podział majątku i ogólny plan dalszego współdziałania małżonków.

Mediator jest w stanie ocenić na spokojnie oczekiwania każdej ze stron i zaproponować kompromis, który powinien być akceptowany przez parę. Podczas rozmów w towarzystwie mediatora małżonkowie hamują swoje emocje, które zazwyczaj towarzyszą im w domu i nie pomagają w podjęciu decyzji w różnych sprawach. Dzięki temu mogą „ochłonąć” i spojrzeć na dotychczasowe problemy łagodniejszym okiem i ustalić szczegóły rozwodu, np. fakt czy ma być orzeczona wina jednej ze stron, kto będzie opiekował się dziećmi i w jakim zakresie druga ze stron będzie się z nim kontaktowała, jaka będzie wysokość alimentów. Mediator może pomóc w ustaleniu planu spotkań ojca/matki z dziećmi, spędzania wakacji czy świąt, może tez zaproponować, żeby od razu ustalić w jaki sposób podzielicie majątek i wiele innych szczegółów.

Dzięki temu w dniu rozwodu, który i tak będzie pełen emocji nie będziecie musieli zaprzątać sobie głowy tymi sprawami i zapobiegniecie nieoczekiwanym kłótniom i wybuchom złości na sali sądowej. Będziecie przygotowani i rozwód pozostanie tylko formalnością bez zbędnych przepychanek.

Rozstanie z klasą

Pamiętajcie, że jeżeli zdecydowaliście się na rozwód to warto postarać się o to, żeby rozstać się z klasą. Wzajemne pretensje i krzyki na sali sądowej nie wyjdą wam na dobre, a tylko dodatkowo negatywnie wpłyną na wasze dalsze relacje. Mediacja pomoże wam się porozumieć i przejść przez ten trudny okres w lepszych stosunkach i krótszym okresie czasu niż podczas samodzielnych prób uzgodnienia wielu ważnych kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *