Plecak do szkoły – jaki kupić?

Plecak do szkoły – jaki kupić?

Pierwszy dzwonek

Kręgosłup dziecka nie jest przystosowany do dźwigania ciężarów, dlatego według Głównego Inspektowa Sanitarnego plecak wraz z wyposażeniem nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi ucznia. Oznacza to, że dziecko ważące 30kg nie powinno nosić na plecach obciążenia przekraczającego 3kg.

Niestety nie raz widziałam i dźwigałam tornister córki i uwierzcie – był on cięższy niż powinien, zważyłam go i po prostu się przeraziłam. Jak zatem dobrać plecak, żeby chociaż trochę pomóc dziecku nosić potrzebne do szkoły książki i uchronić je przed wadami postawy czy innymi problemami?

Plecak do szkoły – jaki kupić?

Kupując plecak, należy zwrócić uwagę, żeby sam w sobie był lekki, ponieważ stanowi on dodatkowe obciążenie. W sklepach można spotkać modele, które ważą nawet 2 kg! Dokładając wyposażenie na pewno limit 10% łatwo będzie przekroczyć.

Dziecko powinno przymierzyć plecak w sklepie i powiedzieć, czy dobrze się w nim czuje. Nie może on być za duży, ale też nie powinien być zbyt mały, żeby jednak pomieścił niezbędne rzeczy.

Najlepiej, żeby dół plecaka kończył się na linii pleców, a góra przed szyją.

Dobrze jest wybierać modele, które mają wyprofilowaną część przylegającą do pleców, a przede wszystkim wybrzuszenie w odcinku lędźwiowym.

Aby dodatkowo odciążyć kręgosłup i równomiernie rozłożyć ciężar plecak powinien mieć szerokie, regulowane szelki oraz dodatkowe zapięcie, które zapina się z przodu klatki piersiowej. Szelki powinny być tak wyregulowane, aby dziecko mogło swobodnie założyć i zdjąć plecak, ale jednocześnie musi on przylegać jak najbardziej do pleców.

Jak przekonać dziecko do naszego wyboru

Pamiętajmy, że plecak musi się podobać naszemu dziecku, bo to w końcu ono będzie z nim chodziło do szkoły, ale nie dajmy się naciągnąć na model z ulubioną postacią z bajki, jeżeli nie będzie on spełniał powyższych warunków, bo w ten sposób możemy tylko zaszkodzić dziecku. Radość, którą poczuje, kiedy dostanie taki model będzie krótka, a problemy z kręgosłupem jaki może wyrządzić będą się za nim ciągnąc wiele lat. Przede wszystkim stawiamy na zdrowie dziecka, a nie na panującą modę.

Pamiętaj, że źle dobrany i nadmiernie obciążony plecak może powodować skrzywienie kręgosłupa, zmniejszenie pojemności płuc, bóle pleców, stawów i mięśni. Dlatego wytłumacz dziecku przed wyjściem do sklepu, na co głównie będziecie zwracać uwagę, a dzięki temu unikniesz rozżalenia i możliwe, że samo będzie szukało z zaciekawieniem wyprofilowanych ścian tornistra czy szerokich szelek. Połączcie przyjemne z pożytecznym i miejcie oboje radość z zakupionego plecaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *