Jak wybrać grzejniki pokojowe?

Jak wybrać grzejniki pokojowe?

Czym powinniśmy się kierować wybierając grzejniki pokojowe do swojego domu? Na co należy zwracać uwagę, aby spełniały wymogi funkcjonalności, były praktyczne oraz wyglądały stylowo? Sprawdźmy podstawowe rodzaje kaloryferów oraz najważniejsze kwestie przy ich zakupie.

Najważniejszą sprawą jest dobranie odpowiedniej mocy grzejnika do powierzchni i zapotrzebowania termicznego pomieszczenia. Nawet najbardziej cieszący oko kaloryfer nie sprawdzi się, jeśli nie będzie odpowiednio ogrzewał naszego domu. Właśnie dlatego najpierw powinniśmy dobrać odpowiednią moc grzewczą, co niestety nie jest takie łatwe i powinniśmy skonsultować to ze specjalistą. Na zapotrzebowanie energetyczne mieszkania wpływa jego powierzchnia, ale także rodzaje pomieszczeń, liczba okien itp.

Podstawowe rodzaje grzejników pokojowych

Zanim będziemy mogli przejść do rzeczy najprzyjemniejszej, czyli wyboru designu naszych grzejników, musimy zastanowić się o jakim rodzaju powinniśmy zdecydować. Od tego zależeć będzie skuteczność energetyczna naszych kaloryferów. Do wyboru mamy zazwyczaj:

Grzejniki stalowe, w których mamy dużą różnorodność wymiarów. Wśród nich najpopularniejsze są grzejniki płytowe. W łatwy sposób można zwiększać ich moc, przy okazji zachowując nieduże rozmiary – wystarczy wybrać grzejniki pokojowe z większą ilością płytek. Są jednak bardzo wrażliwe na wodę, dlatego nie powinniśmy używać ich w instalacji systemu otwartego (z kotłem na paliwo stałe).

– Grzejniki żeliwne (żeberkowe) sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności dzięki swojej odporności na korozję. Używamy ich w szczególności w instalacjach otwartych. Charakteryzują się bezwładnością ciepła co ma swoje plusy i minusy. Oczywiście dłużej się przez to nagrzewają, ale dłużej też stygną – co jest zaletą przy paliwach stałych.

– Grzejniki aluminiowe cieszą się mniejszą popularnością. Moc grzewcza jest porównywalna z żeliwnymi, jednak mają mniejszą bezwładność cieplną.  Wymiana starych grzejników żeliwnych na aluminiowe nie wymaga przerabiania instalacji, więc idealnie się sprawdzają przy jej modernizacji.

– Grzejniki konwektorowe mają bardzo małą pojemność wodną, jednak dzięki temu reagują błyskawicznie na zmianę ustawień temperatury. Z uwagi na swoją budowę nadają się głównie do zamontowania pod oknami.

Na koniec coś przyjemnego

Praktyczność nie jest jedynym kryterium, na które należy zwracać uwagę, bowiem grzejniki pokojowe muszą odpowiadać naszym gustom i poczuciu estetyki. Z wymienionych wyżej podstawowych rodzajów najwięcej odmian mają stalowe i aluminiowe, bez problemu wybierzemy kaloryfer pasujący do nowoczesnej aranżacji mieszkania. Nie zapominajmy o grzejnikach żeliwnych, których tradycyjny charakter idealnie spełni się w takich wnętrzach.

Wybór grzejników pokojowych wydaje się pozornie łatwym zadaniem. Pamiętajmy jednak, że proces ten powinien odbywać się pod okiem specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednią moc, wymiary oraz rodzaj ogrzewania, tak aby było ono jak najbardziej funkcjonalne i ekonomiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *