Jak wyczyścić srebrną biżuterię – 4 niezawodne sposoby

Jak wyczyścić srebrną biżuterię – 4 niezawodne sposoby

Na Twoim ulubionym srebrnym pierścionku, naszyjniku lub kolczykach pojawił się nieestetyczny czarny nalot? To nic strasznego i możesz z łatwością przywrócić swojej biżuterii jej dawny blask. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić srebrną biżuterię samodzielnie w domowym zaciszu. To bardzo proste!

Sposoby na to, jak wyczyścić srebrną biżuterię

1. Coca-cola

Ten doskonale znany wszystkim napój świetnie sprawdzi się do czyszczenia zaśniedziałej biżuterii. Kwas zawarty w coli w bardzo szybki i łatwy sposób upora się z brzydkim nalotem, który znalazł się na Twojej srebrnej biżuterii. Wystarczy, że do szklanki lub miski nalejesz tyle napoju, że będzie on całkowicie przykrywał biżuterię. Im bardziej zabrudzony przedmiot, tym dłużej powinien moczyć się w coca-coli. Co jakiś czas sprawdzaj, czy Twoje ozdoby odzyskały swój srebrny kolor. Jeśli tak To wyjmij je z napoju, dokładnie opłucz i osusz.

2. Popiół

Czyszczenie srebrnej biżuterii z czarnego nalotu popiołem to jeden z najstarszych sposobów na jej odświeżenie. Doskonale będą go znały nasze babcie, które właśnie w taki sposób czyściły swoje piękne pierścionki, naszyjniki i kolczyki. Przygotuj trochę popiołu (nie węglowego, ponieważ może porysować biżuterię) i nabierz niewielką ilość na zmoczoną, bawełnianą szmatkę. Następnie zacznij polerować sczerniałe srebro, aż czarny osad nie zniknie. Jeśli chcesz, aby Twoje srebrne rzeczy zyskały jeszcze trochę blasku, to wystarczy, że wypolerujesz je flanelową szmatką.

3. Pasta do zębów

W skuteczny sposób możesz także wyczyścić swoją srebrną biżuterię za pomocą zwykłej pasty do zębów. Musisz tylko nałożyć trochę pasty na bawełnianą ściereczkę lub szczoteczkę z miękkim włosiem i pocierać zaśniedziałe srebro. Po takim zabiegu spłucz dokładnie pastę i wypoleruj przedmiot miękką ściereczką.

Uwaga nie używaj past wybielających oraz takich, które zawierają duże ilości sodu, ponieważ możesz zniszczyć srebro!

4. Folia aluminiowa i sól kuchenna

Sól kuchenna to jeden z najskuteczniejszych środków czyszczących, który każdy z nas posiada w swoim domu. Aby wyczyścić z jej pomocą biżuterię, musisz stworzyć nienasycony roztwór wody z solą. Na około 5 łyżeczek soli wlej litr wody. Następnie do miseczki (z innego materiału niż metal) włóż folię aluminiową i wlej gorący roztwór soli z wodą. Włóż do niego biżuterię i czekaj. W zależności, od stopnia zabrudzenia srebra, należy je zostawić w misce na kilka minut, a nawet godzin. Najlepiej będzie, jeśli co jakiś czas sprawdzisz, na jakim etapie oczyszczania jest srebro i wyjmiesz je w momencie, gdy nie będzie już na mim widać czarnego osadu. Po takiej kąpieli opłucz swoją biżuterię zimną wodą i przetrzyj miękką ściereczką. Srebrne przedmioty z pewnością odzyskają swój dawny blask i jasny kolor.

Jak chronić srebrną biżuterię przed sczernieniem?

Jeśli chcesz, aby Twoje ulubione srebrne ozdoby cały czas wyglądały pięknie, to stosuj się do kilku prostych zasad:

  • Staraj się nosić srebrną biżuterię przynajmniej raz na jakiś czas. Im dłużej srebro leży nieużywane, tym szybciej pokrywa się nieestetycznym czarnym nalotem. Warto więc zakładać ją nie tylko od święta, ale także na co dzień.
  • Nie przechowuj srebra z innymi metalami szlachetnymi, ponieważ mogą one powodować, że srebro szybciej będzie się brudzić.
  • Najlepiej byłoby, gdybyś srebrną biżuterię przechowywała osobno np. w innych pudełeczkach czy bawełnianych woreczkach. Ozdoby przechowywane w jednym pudełku mogą się o siebie rysować i po jakimś czasie nie będą wyglądać już tak ładnie.

Zastosowanie tych prostych rad pozwoli Ci cieszyć się blaskiem srebrnej biżuterii przez długi czas po jej zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *