Jak wpływa na nas stres?

Jak wpływa na nas stres?

STRES!!! – Tym terminem posługują się już wszyscy, nie zastanawiając się głębiej, co on oznacza. Stres jest pojmowany bardzo różnie w zależności od tego, z jakiej strony na niego patrzymy. Dlatego nie doczekał się jednoznacznej definicji. W rozumieniu potocznym stres jest reakcją fizjologiczną i psychologiczną na bodziec (nazywany stresorem), który wyprowadza organizm ze stanu równowagi. Ponieważ stresory mają przeróżny charakter, tak samo różna jest reakcja na stres, dlatego organizm zareaguje stresem na oparzenie, wychłodzenie, wystąpienie publiczne.

Czy stres wpływa na nas negatywnie?

Chociaż stres w rozumieniu potocznym jest pojęciem negatywnym, musimy uświadomić sobie, że bez niego nie bylibyśmy w stanie przetrwać jako gatunek ludzki, a tym bardziej się rozwijać. Stres jest głównym napędem rozwojowym. W odpowiedniej dawce mobilizuje do działania. W czasie stresu organizm wydziela tzw. endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Dlatego niektórzy z nas nie wyobrażają sobie życia bez stresu, wręcz wydają się od niego uzależnieni.

Dlaczego stresowi zwykle towarzyszy zmęczenie?

Pierwsze fazy stresu to faza alarmowa i faza mobilizacji. W tym czasie dochodzi do aktywacji wielu procesów w układzie nerwowym i hormonalnym. Jesteśmy zmobilizowani, gotowi do walki, maksymalnie skoncentrowani. Krew z narządów wewnętrznych przemieszcza się do układu nerwowego i mięśni. Szybciej oddychamy, wzrasta ciśnienie tętnicze i częstość akcji serca. Kiedy zwalczymy stresor i wszystko „wróci do normy”, wówczas organizm odczuwa taką mobilizację. Czujemy się zmęczeni, jakby „uszło z nas powietrze”.

Jakie są skutki stresu?

Dłużej trwający lub odpowiednio silny stres doprowadza do złamania barier obronnych organizmu.
Mówimy wówczas o fazie wyczerpania. Skutki stresu obejmują zarówno ciało, jak i układ nerwowy. Wyniszczający i długotrwały stres najczęściej w pierwszej kolejności „atakuje” układ nerwowy. Częściej jesteśmy podenerwowani, nie możemy się skupić, pojawiają się kłopoty ze snem – trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, wskutek czego odczuwamy zmęczenie w ciągu dnia. Natomiast ciało na silny stres reaguje zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego– pojawiają się biegunki, zaparcia lub tzw. zespół jelita nadwrażliwego. Do tego dochodzą zaburzenia trawienia. Jedną z poważniejszych chorób o podłożu stresowym jest choroba wrzodowa. Przewlekły stres przyczynia się również do chorób sercowo-naczyniowych – nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Spada odporność i częściej się przeziębiamy.

Jak sobie radzić ze stresem?

Nie da się podać jednej, najlepszej metody postępowania z wyniszczającym stresem, ponieważ jest wiele różnych rodzajów stresu, a w dodatku każdy organizm może inaczej zareagować na ten sam stresor. Stres musimy „oswoić”. Jest wiele technik radzenia sobie ze stresem i każda może być skuteczna, jeśli zostanie właściwie zastosowana. Warto zadbać o uzupełnienie codziennej diety o niektóre składniki, które zawarte są w naturalnych preparatach ziołowych. Mogą znacznie pomóc w łagodzeniu negatywnych skutków stresu. I tak np. melisa i lawenda pomagają wyciszyć rozdrażniony organizm. Niezwykle cenne są owoce głogu, które mogą łagodzić emocjonalne zaburzenia pracy serca. Często zapominamy, jak bardzo nasze serce jest przeciążone w okresach nadmiernego stresu. Nie możemy również zapominać o niezbędnych witaminach i minerałach takich jak magnez oraz witamina B6 potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *