Efektywność osobista – dlaczego jest podstawą sukcesu?

Efektywność osobista – dlaczego jest podstawą sukcesu?

Na twój osobisty sukces wpływa najbardziej to ile jesteś w stanie zrobić w ciągu dnia. Przynajmniej na początku – gdy nie masz pieniędzy na to by zlecać innym zadania. Wtedy twoja efektywność osobista jest jednym z kluczowych czynników decydujących o tym jakie masz efekty.

Dlatego w dzisiejszym wpisie dowiesz się dlaczego warto dbać o rozwój swojej efektywności. Jeżeli jeszcze nie myślałeś o jej rozwoju, to ten wpis może Ciebie do tego przekonać.

Efektywność osobista pomoże Ci szybciej osiągać cele

To jest podstawowa korzyść płynąca z efektywności. Możesz osiągnąć cele dużo szybciej niż ktoś kto ma np. problemy z koncentracją, zaangażowaniem. Dzięki temu to co jemu zajmie 3 godziny Tobie może zająć godzinę. W ten sposób Ty możesz zrobić kilka zadań w tym samym czasie, w którym on będzie robił jedno.

To daje Ci ogromną przewagę nad konkurencją. Jednak tutaj zaznaczę, że nie da się określić jednoznacznie o ile możesz podnieść swoją efektywność osobistą. Ten wpis mogą czytać dwie zupełnie inne osoby:

Porównałem tylko jeden czynnik, jednak już nawet po nim będzie widać różnicę. Bo jeżeli wydłużymy czas skupienia obu osób do 50 minut, to pierwsza zyska pięciokrotne zwiększenie, natomiast druga trochę ponad 2,5 krotne.

Czyli lepiej startować z dna bo można więcej zyskać? Absolutnie nie, bo jeżeli startujesz z bardziej doświadczonej pozycji, to:

Już teraz masz przewagę w efektywności nad częścią osób

Masz łatwiej rozwijać swoją efektywność, bo masz pewną bazę (oczywiście osoby, które nigdy nad nią nie pracowały też mogą ją rozwinąć, muszą jednak znaleźć dobry powód).

Podsumowałbym to w ten sposób:

Teoretycznie w im większym bagnie jesteś tym łatwiej możesz rozwinąć efektywność. Jednak najczęściej wtedy ciężko jest się poruszać i jej rozwój jest trudny (często nie wierzysz, że może być lepiej). Natomiast gdy jesteś już na powierzchni to z reguły wydaje Ci się, że wejście wyżej jest niemożliwe i nie podejmujesz nawet próby.

Dlatego z reguły ani jedni ani drudzy nie rozwijają swojej efektywności. Nie ważne z której pozycji startowej ruszasz i tak możesz szybciej osiągać swoje cele.

Efektywność osobista pozwala lepiej cieszyć się z przyjemności

Wiem, że niektórzy stwierdzą, że mogliby całe życie się obijać i nic nie robić. Być może są tacy ludzie. Jednak na swojej skórze wielokrotnie się przekonałem, że jak się człowiek zmęczy pracując nad czymś ważnym i czuje, że dał z siebie wszystko to odpoczynek jest o wiele przyjemniejszy. Odpoczynek nie jest wtedy zwykłym odpoczynkiem. Jest ZDOBYCZĄ, tak jakbyś go upolował.

Natomiast gdy jest rozrywka, przyjemności bez pracy to często występuje poczucie winy. „Nie powinienem tego robić. Nie zasłużyłem na to”. Jeżeli nie dasz z siebie wszystkiego, twoje działania nie dają efektów to ciężko o spokojny i dobry odpoczynek.

Można to zmienić w bardzo prosty sposób – rozwój efektywności. Wtedy będziesz czuł, że dałeś z siebie wszystko, dzięki temu będziesz mógł sobie pozwolić na zasłużony odpoczynek, bez myślenia o tym co masz do zrobienia (swoją drogą w ten sposób lepiej zregenerujesz swoje siły, dzięki czemu twoja efektywność osobista wzrośnie)

Efektywność buduje pewność siebie

Widziałem kilka razy różne afirmacje na pewność siebie, czy różne inne sposoby pracy nad sobą. Jednak najskuteczniejsza pewność siebie jest budowana na doświadczeniach. Na REALNYCH EFEKTACH. Jeżeli widzisz, że twoje działania dają rezultaty to twoja pewność siebie rośnie. Jeżeli widzisz, że przez 5 godzin udało Ci się ledwie sprawdzić pocztę, to maleje.

Dlatego rozwój efektywności osobistej wpłynie pozytywnie na twoją pewność siebie. Będziesz miał więcej efektów w krótszym czasie. Dzięki temu twoja pewność nie podniesie się raz, czy dwa, ale będzie stale rosła dopóki będziesz działał i twoje działania będą dawały efekty.

Dodatkowo samo poczucie tego, że jest się efektywnym również bardzo podnosi wiarę w siebie i swoje możliwości, oraz dodaje pewności siebie. Dzięki temu wiesz, że jesteś w stanie osiągnąć wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *