Co to jest depilacja brazylijska?

Co to jest depilacja brazylijska?

Depilacja brazylijska to jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod usuwania włosów z ludzkiego ciała. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dotyczy ona intymnych części naszego ciała, z których usuwa włosy w 100%. Również dlatego, że ze względu na trudność wykonania sobie jej na własną rękę, przeprowadza się ją w salonach kosmetycznych. Łączy się z koniecznością większego lub mniejszego obnażenia przed, co by nie mówić, obcą osobą. Bywa krępująca, a dla osób wstydliwszych stanowi źródło prawdziwego stresu. Przez niektórych bywa porównywana do wizyty u ginekologa, co wiele mówi o jej charakterze.

Wrażenia po jej wykonaniu bywają różne. Skrajnie różne. Ci, którzy trafią do dobrego salonu kosmetycznego, gdzie zabieg wykonuje profesjonalista, przekonują, że nie ma się czego bać. Z kolei ci, którzy mają mniej szczęścia, mnożą mroczne opowieści o depilacji intymnej metodą brazylijską. Można by napisać, że i w tym wypadku oceny zależą od kompetencji osób trzecich. Rzadko oceniana jest sama metoda, częściej atmosfera towarzysząca jej przeprowadzania i to stanowi trzeci powód gromadzenia kontrowersji wokół depilacji brazylijskiej.

Trudno zdecydować się na depilację brazylijską również ze względu na niewiedzę, jak dokładnie się ona odbywa, na czym polega i jakie dokładnie daje efekty. Wątpliwości budzą również kwestie typu – jak kosmetyczki usuwają włosy „z tych miejsc”? – pytania tego typu mnożą się na licznych forach internetowych. By raz na zawsze zakończyć tego typu wątpliwości, powstał ten artykuł. Zachęcamy do jego przeczytania wszystkich tych, którzy poszukują rzetelnej wiedzy na temat depilacji brazylijskiej.

Na czym polega depilacja brazylijska?

Depilacja brazylijska to sposób pozbywania się włosów polegający na ich całkowitym usunięciu z miejsc intymnych – łona, warg sromowych, okolic odbytu i pośladków. Niekiedy pełną depilację brazylijską nazywa się również depilacją hollywoodzką. Włoski z tych okolic usuwane są za pomocą wosku pszczelego lub pasty cukrowej. Niektórzy zaliczają również do tej metody sposób usuwania owłosienia przy pomocy lasera. Po pozbyciu się większości z włosów pozostałe usuwa się przy pomocy pęsety.

Depilacja brazylijska wykonywana była od niepamiętnych czasów w Grecji, Rzymie, Egipcie. Poddawano się jej w starożytnej Persji i Anatoli. Kobiety depilowały łona ze względów higienicznych, ale również kulturalnych. Kultura krajów basenu Morza Śródziemnego wymagała pełnej gładkości pań w „tych miejscach”. Pierwszy salon oferujący depilację brazylijską powstał w 1987 roku. Prawdziwą popularność zdobył ten sposób depilacji w Stanach Zjednoczonych. Z roku na rok jest coraz popularniejszy w Polsce. Można go wykonywać w coraz większej liczbie salonów. Niektóre z nich proponują również analogiczny zabieg dla mężczyzn.

Boli czy nie boli?

Nie ma właściwie żadnych wątpliwości, co do faktu czy depilacja intymna tą metodą boli, czy też nie. Trudno znaleźć osobę, która przekonywałaby, że jest ona bezbolesna i komfortowa. Każda z opinii jej dotycząca – mówi o bólu. Kwestią otwartą pozostaje to, jak wielki on jest. Oczywiście jest to problem indywidualny. Każda z nas inaczej odczuwa przecież ból, inny ma prób jego akceptacji. Skala bólu uzależniona jest również od tego, do jakiego salonu kosmetycznego trafimy. Profesjonalne studia kosmetyczne zatrudniają najlepszych specjalistów, którzy potrafią zminimalizować ból podczas depilacji.

Warto niekiedy posłuchać rad osób, które poddały się zabiegowi. Poleca się, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z tego typu zabiegiem, wykonać depilację o mniejszym zakresie. Zanim wydepilujemy się całe, warto poddać się zwykłej, płytkiej depilacji intymnej. Zobaczymy, z jakim bólem, miej więcej, musimy się liczyć. Sprawdzimy również umiejętności osoby wykonującej nam ten zabieg.

Dobrze wybrać się do wypróbowanego, polecanego salonu. Popytajmy znajomych, być może wskażą nam zaufane miejsce. Ważne, byśmy czuły się w nim dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Zwróćmy uwagę, czy dany salon ma niezbędne certyfikaty, czy dba o sterylność używanych narzędzi. Niedopuszczalny jest bałagan w miejscu wykonywania zabiegu. Sprawdź, czy łóżko, na jakim się kładziesz jest czyste. Depilacja metodą brazylijską będzie najmniej bolała, jeśli wybierzemy się na nią w połowie cyklu.

Dobre salony proponują nam po wykonaniu zabiegu zakup specjalnego sztyftu, którego używa się w miejscu wrastania włosków (miejsce zaczerwienione i lekko wypukłe po depilacji). Dzięki takiemu preparatowi w miejscu zastosowania pojawia się strupek, który odpada i pozwala wydobyć się włoskowi na zewnątrz. Jego usunięcie w takim momencie jest wyjątkowo proste. Nie łączy się przy tym z ryzykiem powstawania ran i blizn.

Jak wygląda zabieg?

Wiele osób obawia się samego zabiegu. To, czego nie znamy, uruchamia zazwyczaj naszą wyobraźnię, która nie zawsze przedstawia słuszne, zgodne z rzeczywistością scenariusze.

Przede wszystkim należy napisać, że depilacja brazylijska odbywa się w pozycji leżącej. Przed jej wykonaniem w większości salonach otrzymuje się skąpe, jednorazowe stringi. Depilowane miejsca są odsłaniane przez kosmetyczkę, następnie przykrywane, by zachować możliwie wysokie poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Nakłada się na nie wysokiej jakości wosk, przeznaczony do depilowania wrażliwych miejsc, następnie przykrywa się je specjalnym materiałem. Po wystygnięciu wosk odrywa się ze skóry. W tym czasie włoski wyrywane są razem z korzeniami. To najbardziej bolesny moment, kiedy większość z nas, chcąc czy nie chcąc, pokazuje swoje niezadowolenia, krzycząc, czy mimowolnie wykrzywiając twarz. Ból jest tym większy, im bliżej najbardziej ukrwionych miejsc usuwane są włosy. Najbardziej bolesne pozostają zabiegi wykonywane w okolicy łechtaczki i „głębokich” obszarów warg sromowych. Pojedyncze włoski, które nie zostały złapane przez wosk usuwane są przy pomocy pęsety.

Zabieg usuwania włosów tą metodą trwa zazwyczaj od 15 minut do pół godziny. Jak się do niego przygotować? Przede wszystkim pozostawmy naturze miejsca intymne przez około trzy tygodnie. Przez ten czas nie można ich golić, ani depilować. Włoski powinny mieć co najmniej siedem milimetrów. Kosmetyczki polecają przed wykonaniem zabiegu wykąpać się w gorącej wodzie i zrobić sobie peeling. W ten sposób „otworzymy” nasze pory na zabieg. Usuwanie włosów stanie się łatwiejsze, tym samym mniej bolesne. Dobrym sposobem na minimalizację bólu jest też udanie się na kilka minut do solarium. Opalanie podziała podobnie jak gorąca kąpiel. Włoski przed zabiegiem powinny być suche i wolne od balsamów, olejków oraz innych preparatów. Warto przyjechać do salonu samochodem, by w razie większych podrażnień nie musieć wracać do domu na piechotę, czy środkami komunikacji publicznej. Warto także na wszelki wypadek zabrać ze sobą coś luźniejszego do ubrania, tak, by w razie potrzeby nie krępować ruchów i nie obcierać podrażnionych miejsc.

Jaki uzyskamy efekt?

Efekt depilacji brazylijskiej zależy od indywidualnych predyspozycji. Większość z nas będzie się cieszyć z gładkiej i miękkiej skóry w tym miejscu przez około cztery – pięć tygodni. Niektórzy mogą narzekać na opuchliznę po zabiegu i wrastające się włoski. Skutki uboczne można zazwyczaj zminimalizować, stosując dobre kremy i balsamy łagodzące podrażnienia. Włoski po tego typu depilacji odrastają. Zabieg powinien być powtarzany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *