Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Ochrona dla oczu dziecka

Wybierając okulary przeciwsłoneczne nie kierujmy się wyłącznie zachwytem dziecka, spowodowanym ślicznymi oprawkami. Okulary wybrane „na szybko” w supermarkecie, pod wpływem próśb dziecka również nie są dobrym rozwiązaniem. Należy zwrócić uwagę, aby spełniały one swoją funkcję, a nie tylko ładnie wyglądały i dziecko też powinno wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić.

Dobra ochrona

Dobre okulary powinny chronić oczy przed promieniowaniem UV. Aby tak było oprawki muszą mieć odpowiednią wielkość i prawidłowo przylegać do twarzy. Jeżeli okulary będą odstawać, lub będą po prostu za duże to znaczna ilość szkodliwych promieni UV dostanie się „od tyłu” –  mówiąc prościej odbije się od tylnej soczewki i wpadnie do oka. W okularach można zastosować specjalne szkła korekcyjne, które na tylnej stronie posiadają dodatkową powłokę niwelującą promieniowanie UV. Takie szkła ochronią oczy jeszcze lepiej.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Mamy do wyboru różne kategorie szkieł, określane w stopniach od 0 do 4, przy czym 0 oznacza najmniejszą ochronę, natomiast 4 to najwyższy stopień ochrony wzroku. W zależności do jakich aktywności chcemy wykorzystać dane okulary, dopiera się odpowiedni stopień ochrony. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną w okularach dostępnych w salonach jest kategoria trzecia. W zupełności wystarcza do standardowych aktywności i codziennego stosowania. Możemy wybrać również szkła fotochromatyczne, które spełniają rolę korekcyjną, a dodatkowo po kontakcie z promieniami UV (np. po wyjściu na dwór) przyciemniają się w zależności od nasilenia promieniowania i spełniają funkcję przeciwsłoneczną (im większe promieniowanie UV, tym szkła robią się ciemniejsze). Wybierając okulary dla dzieci warto zwrócić uwagę również na elastyczność oprawek. Nie powinny one być zbyt sztywne, aby nie uciskały uszu i nosa oraz żeby dziecko podczas zakładania czy zdejmowania nie uszkodziło ich, kiedy za bardzo wygnie zauszniki. Można również wybrać soczewki, które są mniej podatne na uszkodzenia i zarysowania – dzieci są bardzo aktywne, więc warto wybrać trwalsze materiały na okulary, by posłużyły mu jak najdłużej.

Ochrona przede wszystkim

Pamiętaj, że najważniejsza jest ochrona wzroku twojego dziecka. Dlatego zanim wybierzesz się z nim po okulary wytłumacz mu, jak ważna jest to kwestia i udajcie się do salonu optycznego, zamiast do marketu. Oczywiście wydatek będzie większy, ale biorąc pod uwagę fakt, że promieniowanie UV potrafi wyrządzić wiele negatywnych zmian w oczach, myślę, że warto zainwestować w droższe, ale dające odpowiednią ochronę okulary przeciwsłoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *