Stopy są elementem anatomii stosunkowo mocno narażonym na różnego rodzaju wypadki i uszkodzenia podczas pracy. Szczególnie, jeśli mówimy o pracy fizycznej, na przykład na budowie, na wysokościach czy w fabryce. W zapobieganiu nieszczęśliwym sytuacjom pomaga ostrożność i doświadczenie pracowników, ale niekiedy zagrożenia nie da się całkowicie uniknąć, czy to ze względu na pecha, czy cokolwiek innego.
W takim przypadku główną i niezwykle ważną linią obrony będą buty robocze. Jeśli będą to buty odpowiednio dobrane, jest spora szansa, że uda się całkowicie uniknąć uszkodzenia lub przynajmniej zminimalizować uraz. W takim razie, jakie warunki powinny spełniać dobre buty przeznaczone do pracy?
Wysoka jakość materiału i wykonania
Na butach roboczych nie trzeba przepłacać, ale też nie powinno się na nich zanadto oszczędzać. Bardzo tanie buty pozyskane z nierenomowanego źródła mogą być po prostu mało wytrzymałe, szybko się niszczyć, nie ochraniać dostatecznie przez zmiażdżeniem czy przecięciem, a także na przykład przemakać. Dlatego też należy zwracać uwagę na stosunek ceny do jakości, a także przede wszystkim na to, czy produkt już na pierwszy rzut oka jest solidny i dobrze wykonany.
Buty robocze wykonuje się z bardzo wielu różnorodnych materiałów, w zależności od tego, przed czym konkretnie mają one chronić i w jakich warunkach będą wykorzystywane. Do często spotykanych materiałów należy skóra i guma, popularne są też buty tekstylne.
Rodzaj ochrony dobrany do stanowiska
Inne oczekiwania wobec obuwia roboczego będzie miał spawacz pracujący przez cały dzień we wnętrzu fabryki, a inne pracownik firmy telekomunikacyjnej, który musi radzić sobie z błotem, śniegiem czy deszczem. Dlatego też przed wyborem konkretnego modelu obuwia należy koniecznie sprawdzić, czy zapewnia ono ochronę istotną w przypadku określonego stanowiska.
Istnieją między innymi buty chroniące przed żrącymi substancjami, wysokimi lub niskimi temperaturami, przemakaniem, zmiażdżeniem czy uszkodzeniami mechanicznymi, a także buty antystatyczne. Nie istnieją buty, które idealnie chroniłyby przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami, ponieważ różne rodzaje odporności rządzą się swoimi prawami. Przykładowo, w zależności od rodzaju dostarczanej ochrony i wykorzystanego materiału, jedne buty mogą pozwalać na szybkie poruszanie się, a inne częściowo krępować ruchy i spowalniać przemieszczanie się.
Wygląd w przypadku obuwia roboczego jest najmniej istotnym elementem, ale warto wspomnieć, że również obuwie ochronne jest produkowane w różnych stylach i wariantach, więc nawet, jeśli ktoś zwraca uwagę na względy estetyczne, to z pewnością znajdzie coś dla siebie.