Jak zadbać o zdrowie na wiosnę?

Jak zadbać o zdrowie na wiosnę?

Po długich zimowych miesiącach natura w końcu wraca do życia. A my wraz z nią. Wiosna to energetyzujący moment roku, w którym warto zacząć się ruszać, odgracić mieszkanie i zacząć dbać o swoje zdrowie. W końcu mamy je tylko jedno. Jak zadbać o zdrowie na wiosnę?

Zdrowie na wiosnę: zacznij się ruszać 

Zima nie sprzyja aktywności fizycznej, ale wiosna już tak. To idealny czas, by wybrać się na długi spacer, albo nawet zacząć biegać. Regularny wysiłek fizyczny nie tylko poprawi twoją sylwetkę, ale także samopoczucie. Ruch jest ważny szczególnie teraz, kiedy dużo siedzimy przed komputerem, a siedzący tryb życia zdominował naszą dobę. Nie musisz zaczynać od ciężkich ćwiczeń, czy biegów długodystansowych. Wybierz to, co sprawia ci przyjemność. Mogą to być spacery po lesie, czy parku, bieganie, ale też pływanie lub zajęcia fitness. Wiosna to też słońce, dlatego warto chociaż część ćwiczeń wykonywać na dworze. Promienie słoneczne dostarczają naszemu ciału witaminę D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobory mogą szkodliwie wpłynąć na nasze na zdrowie. Nauka łączy niski poziom witaminy D3 z poważnymi chorobami, takimi jak osteoporoza, nowotwory, depresja, osłabienie mięśni a nawet z przedwczesnym zgonem. Dlatego korzystaj ze słońca, póki świeci. 

Zdrowie na wiosnę: patrz co jesz

Wiosna to też idealna pora na zmianę diety. W tym okresie menu można oprzeć na lokalnych produktach, które nie tylko są zdrowsze i bogatsze w witaminy oraz minerały, ale też smaczniejsze. Wiosenna dieta dla zdrowia powinna składać się z świeżych warzyw i owoców. Na półkach sklepowych pojawiają się polskie pomidory, ogórki, bób i szpinak. Z czasem do wiosennego grona dołączą maliny, jagody i truskawki. Owoce jagodowe, mają mało kalorii, za to wiele cennych substancji, zwłaszcza silnych przeciwutleniaczy. Warto trzymać rękę na pulsie i odwiedzać lokalne bazarki, bo sezon na poszczególne produkty bywa bardzo krótki. Wiosenna dieta dla zdrowia sprzyja regeneracji organizmu i uzupełnia witaminowe braki, które często powstają w okresie zimowym. 

Zdrowie na wiosnę: nawadniaj się

Nasz organizm w 70% składa się z wody, dlatego jeśli chcesz zadbać o siebie od środka, to musisz pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Częste bóle głowy, uczucie przewlekłego zmęczenia, problemy z koncentracją, spowolniony metabolizm, sucha skóra i włosy są objawami, które mogą wynikać z niedostatecznego nawodnienia organizmu. Dlatego pamiętaj, by pić minimum 2 litry wody dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *