Jak wybrać dobrą książkę spośród tysięcy pozycji?

Jak wybrać dobrą książkę spośród tysięcy pozycji?

Wybór odpowiedniej książki jest szczególnie trudny dla osób, które posiadają wyjątkowe upodobania. W takich sytuacjach trudno jest kierować się opinią innych czytelników, a bestsellery często sprawiają duży zawód. Wybór odpowiedniej książki jest jednak możliwy, nawet w przypadku nadzwyczaj wymagających czytelników. 

Co daje pobieżne przekartkowanie książki?

Zdarza się, że dana książka sprawia nam problemy w czytaniu ze względu na kiepską czcionkę i jej wielkość. W związku z tym jest to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zweryfikować. Co więcej, jeśli przed zakupem przekartkujemy daną pozycję, możemy wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Duże nakłady mają to do siebie, że niektóre z egzemplarzy posiadają takie defekty, jak na przykład sklejone strony lub wadliwy druk.

Oprócz tego, możemy zatrzymać się na kilku wybranych stronach i przeczytać po 2-3 zdania. Wówczas nie poznamy zarysu fabuły, jednak określimy czy taki styl literacki odpowiada naszym upodobaniom. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na to, czy książka przypadnie nam do gustu. Dodatkowo, pierwsze zdanie książki może okazać się kluczowe. Zwykle pisarze z dużą starannością dobierają zdanie otwierające powieść. W związku z tym stanowi ono esencję możliwości pisarza, szczególnie w przypadku mniej znanych autorów.

Jak znaleźć właściwą książkę przez internet?

Wybierając zakupy w księgarni internetowej, zwykle możemy skorzystać z atrakcyjnych cen i promocji, jednak sam dobór książki może okazać się dużo trudniejszy. Co więcej, asortyment sklepów internetowych jest o wiele bogatszy niż w księgarniach stacjonarnych. W związku z tym warto kierować się opiniami czytelników, jednakże nie wszystkimi. Wiele z nich może okazać się mało pomocna lub zbić nas z tropu. Co za tym idzie, korzystajmy z opinii czytelników o podobnym guście literackim. Takich, którzy doceniają podobny styl, tematykę i sposób pisania, jak my.

Możemy również szukać książek podobnych do jednej z przeczytanych przez nas pozycji. Wówczas w wynikach wyszukiwania Google pojawią się liczne blogi, a na nich bardzo często można znaleźć ciekawe propozycje. W ten sposób będziemy mogli dokonać wyboru spośród najbardziej lubianych książek i cieszyć się właściwą decyzją. To obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, choć możemy wspierać się również rankingami. Wówczas jest on określony według motywu przewodniego czy też gatunku. Dzięki temu możemy przeglądać najlepiej oceniane pozycje, zarówno ze starszych jak i całkowicie nowych pozycji. Dodatkowo, wiele księgarni internetowych oferuje darmową próbkę książki w formacie PDF. Takie rozwiązanie pozwala czytelnikom poznać książkę bliżej i podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *