Czym jest ajurweda i kiedy ją stosować?

Czym jest ajurweda i kiedy ją stosować?

Często o ajurwedzie mówi się w kontekście matki medycyny. Ajurweda to „nauka o długowieczności, o życiu”, która sprzyja zdrowiu i naturalnemu pięknu. W 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia jako jeden z najstarszych systemów leczniczych. Początki ajurwedy sięgają czasów starożytności. Narodziła się ponad 5 tys. lat temu w rejonie Kerala na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Jest żywą i stale rozwijającą się dziedziną wiedzy, opartą na uniwersalnych zasadach.  Do dziś jest powszechnie praktykowana w Indiach i na Sri Lance. Na czym dokładnie polega?

Tajemnica ajurwedy

Co to jest ajurweda? Terapie ajurwedyjskie powstały w celu przywrócenia harmonijnej równowagi pomiędzy energiami. Ajurweda nie skupia się na przejawach zaburzeń, tylko na przyczynach ich powstawania. Ajurweda koncentruje swoją uwagę na osobie, a nie na chorobie. Integralną częścią procesów leczniczych Ajurwedy są indywidualnie dobrane: dieta, ćwiczenia, medytacja, zioła oraz  terapie odmładzające.

Holistyczne podejście

Ajurweda idealnie wpasowuje się w nowoczesne modele holistycznego życia. Reprezentuje głębokie przekonanie o tym, że nasze ciało i doświadczenia są mikrokosmosem będącym częścią większego wszechświata. Przedstawia też głęboką świadomość faktu nierozerwalnych współzależności wynikających z interakcji pomiędzy naszym światem wewnętrznym oraz zewnętrznym. Ajurweda to sposób nauki o tym jak współpracować i żyć w zgodzie z naturą. Ajurweda równoważy i odmładza żywe organizmy, dzięki czemu stają się silniejsze i odporniejsze na choroby. Metody ajurwedy możemy stosować z powodzeniem zarówno w leczeniu chorób sfery psychicznej jak i fizycznej. Natomiast najlepsze efekty przynosi przeważnie tam, gdzie przyczyną dolegliwości zdrowotnych są zaburzenia przemiany materii i trawienia.

Ludzkie zdrowie nie zależy wyłącznie od czynników fizycznych, ponieważ zdrowie to znacznie więcej niż brak choroby. To przede wszystkim utrzymywanie balansu we wszystkich aspektach naszego życia, od codziennej rutyny, przez  równowagę emocjonalną i realizację potencjału po harmonijne budowanie relacji. Dowiedz się więcej o ajurwedzie, a następnie dołącz do nas! Zadbaj o siebie i swoje zdrowie wykorzystując wiedzę i doświadczenie naszych ekspertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *