Biegunka u kota – przyczyny i sposoby leczenia

Biegunka u kota – przyczyny i sposoby leczenia

Koty, podobnie zresztą jak ludzie cierpią z powodu szeregu tych samych dolegliwości. Jedną z nich jest biegunka, która jeżeli długo się utrzymuje może doprowadzić do skrajnego wycieńczenia oraz odwodnienia organizmu. Jest to szczególnie groźny stan w przypadku kociąt, które są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany.

Podłoże występowania biegunki może być różne, w zależności od danego kociego osobnika. W jednym przypadku może być to spowodowane nieodpowiednią i nieprzystosowaną dietą, w innym z kolei nagłą zmianą karmy. Jej pojawienie się może być także efektem:

  • zatrucia pokarmowego, bądź podania krowiego mleka
  • infekcjami bakteryjnymi, bądź pasożytniczymi (np. glisty)
  • alergiami pokarmowymi lub chorobą trzustki
  • stosowania różnego typu medykamentów doustnych

W skrajnych przypadkach biegunka może być także wywołana poprzez choroby nowotworowe, bądź ewentualnie silnym zapaleniem jelit. Obojętnie od jej podłoża tylko i wyłącznie natychmiastowa pomoc uratuje kota.

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest udanie się do weterynarza, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości. W zależności od niej zostanie podjęte specjalistyczne leczenie, które doprowadzi do poprawy stanu zdrowia kota.

Najczęściej biegunka jest skutkiem nieodpowiedniej diety, dlatego też weterynarz w pierwszej kolejności będzie chciał dokonać zmian w diecie. Przestawienie kota na tą lekkostrawną pozwoli by odpoczęły trochę jelita, a także podrażnione błony śluzowe układu pokarmowego. Jeżeli koty piją regularnie mleko (co normalnie nie jest zalecane), właściciel będzie musiał je odstawić. W niektórych przypadkach czworonóg może otrzymać także węgiel aktywny, który wiąże toksyny występujące w przewodzie i zapobiega ponownemu ich wchłonięciu do organizmu.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *