Zmiana pracy – co nas motywuje do takiej decyzji

Zmiana pracy – co nas motywuje do takiej decyzji

Każdego z nas do zmiany pracy motywują różne czynniki i sytuacje życiowe. Często nawet mały impuls jest w stanie spowodować, że chcemy zmienić dotychczasowe życie zawodowe. Niektórzy z nas mimo obaw postanowią szukać nowych możliwości. Drudzy w obawie przed zmianami mimo różnych czynników motywujących nie zdecydują się na zmiany. Powodów, które motywują do zmian, jest wiele. Jakie jednak są najpopularniejsze czynniki decydujące o chęci zmiany pracy?

Rzeczy które motywują nas do zmiany pracy

Wynagrodzenie

Zbyt niskie zarobki to jeden z najpopularniejszych powodów, który motywuje nas do zmiany pracy. Ponad połowa osób, które kiedykolwiek zmieniły lub rozważały zmianę pracy, przyznaje, że to właśnie zarobki były głównym czynnikiem, który zadecydował o chęci zmian. Brak podwyżki przez dłuższy czas lub wynagrodzenie nieproporcjonalne do wykonywanych obowiązków to pierwszy impuls w stronę szukania nowego miejsca pracy i co za tym idzie pracodawcy, który jest w stanie zaproponować nam lepsze warunki.

Chęć rozwoju

Zaraz po wynagrodzeniu to właśnie chęć samorozwoju i awansu jest kolejnym powodem, który motywuje nas do zmiany pracy. Prócz dobrych zarobków, pracownikom często brakuje także możliwości rozwijania się, polepszania swoich kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności zawodowych. Nie zawsze pracodawca chce lub ma możliwość otworzyć nam drogę do awansu i samorealizacji, dlatego po pewnym czasie zaczynamy szukać nowych możliwości.

Zła atmosfera w pracy

Nieprzyjemna atmosfera między współpracownikami lub szefem również może stać się motywacją do zmian. Złe relacje, napięta atmosfera, stres a czasem nawet strach nie napędzają do efektywnego działania i często utrudniają codzienne życie. W konsekwencji po jakimś czasie można odczuwać zmęczenie, a nawet niechęć podczas przebywania w takich warunkach. Dla niektórych osób to właśnie odcięcie się od niesprzyjającego środowiska jest głównym powodem chęci zmian.

Brak wolnego czasu

Ciągłe nadgodziny, praca w weekendy i każde święta? Nawet dla najwytrwalszej osoby, która lubi swoją pracę, po jakimś czasie może stać się to nie do zniesienia. Każdy z nas potrzebuje chwili odpoczynku. Poza życiem zawodowym każdy z nas prowadzi także te prywatne, które przez prace w większym lub mniejszym stopniu może być zaniedbywane. Niektórzy przyznają, że to właśnie przez brak czasu dla rodziny i dla samego siebie zdecydowali się na zmianę pracy – nawet jeśli oznaczało to mniejsze wynagrodzenie.

Chęć zmian

Jest to powód, który najczęściej motywuje do zmian młode osoby, poszukujące swojej drogi zawodowej. Nie znaczy to jednak, że osoby zasiadające na tych samych stanowiskach po kilkanaście lat również nie mogą być zmotywowane chęcią zmian w swoim życiu. Często jest to także kwestia wypalenia zawodowego, które nie pozwala nam na kontynuacje pełnionych dotychczas obowiązków.

Jak widać czynników, które motywują do zmiany pracy, może być wiele. Jedno jest jednak pewnie – nie jest to decyzja łatwa i często poprzedzona jest tygodniami rozmyślań i szukania nowych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *