Uchwyty do mebli kuchennych. Jakie wybrać?

Uchwyty do mebli kuchennych. Jakie wybrać?

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia to ozdoba każdego domu. Nic w tym dziwnego, że wiele osób przykłada bardzo wiele uwagi do estetycznego wykończenia tego pomieszczenia. W końcu nie chodzi tylko o przestrzeń, w której można przechowywać przybory kuchenne, czy przyrządzać posiłki. W kuchni także spędza się sporo czasu w trakcie rozmów, przy porannej kawie, czy herbacie, czy po prostu siedząc przy stole i serfując po Internecie.

W zależności od rozmiarów kuchni bardzo ważne jest jej zagospodarowanie. W końcu muszą się tutaj znaleźć określone sprzęty, takie jak kuchenka, piekarnik, lodówka, czy zmywarka. Także ilość szafek przekłada się na wizualną wielkość pomieszczenia. A przecież nie może ich brakować. Potrzebne jest miejsce do tego, by przechowywać naczynia, sztućce, przyprawy i wiele innych rzeczy. Niewielka ilość przestrzeni użytkowej sprawia, że szafki wydają się po prostu zagracone. Dlatego bardzo popularne jest wykonywanie pełnej zabudowy kuchni. Oznacza to, iż stosuje się dwa rzędy szafek wiszących. W górnych można przechowywać rzadziej używane sprzęty, natomiast w niższym te, które dobrze mieć pod ręką.

Uchwyty do mebli kuchennych

Bez wątpienia w standardowych meblach najważniejszym elementem są uchwyty. To one pozwalają na wygodne otwieranie frontów. Pełnią przede wszystkim praktyczną funkcję. Jednak nie bez znaczenia jest także wybór konkretnego modelu. Uchwyty stanowią także estetyczne uzupełnienie mebli kuchennych. Dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. A jest on na prawdę szeroki. Od prostych, eleganckich modeli po bardzo wyszukane gałki, jak kryształowe, czy uchwyty stylizowane. Dlatego wybór uchwytów powinien być podyktowany przede wszystkim kolorystyką mebli. Co zrobić w sytuacji, gdy kuchnia jest niewielkich rozmiarów, a uchwyty mogą zabierać nieco przestrzeni?

Meble kuchenne bez uchwytów – czy to możliwe?

Rozwiązanie to zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Wynika to z faktu, iż fronty meblowe tworzą wtedy jednolitą powierzchnię. W szczególności w przypadku frontów, które wykonane są z konkretnego typu płyty, na przykład wzorowanej na drewno dębu, czy klonu, rozwiązanie to zyskuje na estetyce dzięki brakowi uchwytów. Istnieją dwa, podstawowe rozwiązania, które można wykorzystać jako alternatywę dla uchwytów.

Pierwszym z nich są tzw. tip-on’y. To niewielkie elementy, które montuje się w ściance bocznej do której domyka się front. Innymi słowy po przeciwnej stronie zawiasów. Urządzenie to pozwala na otwieranie frontów meblowych przez ich naciśnięcie w miejscu, gdzie zamontowany jest tip-on. To wygodny i praktyczny sposób na to, aby uniknąć montażu uchwytów w meblach kuchennych. Zaletą jest także to, iż tip-on może być zamontowany przy okazji każdego rodzaju frontów. Inaczej wygląda sytuacja w drugim przypadku, kiedy ktoś chce uniknąć uchwytów meblowych w kuchni.

Wszystko dlatego, iż można tego dokonać dzięki frontom lakierowanym z frezem. Frez w tym przypadku pełni funkcję uchwytu. To również eleganckie rozwiązanie, bardzo praktyczne i wygodne, jednak można je wykorzystać tylko w przypadku frontów lakierowanych.

Wybór uchwytów do mebli kuchennych

Co zrobić w sytuacji, kiedy ktoś planuje jednak kuchnię z uchwytami meblowymi? A może po prostu chce zmienić same uchwyty, ponieważ pozwoli to na lekką zmianę wyglądu wnętrza i pomoże odświeżyć wystrój. Podczas wymiany uchwytów trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rozstaw uchwytów. Chodzi tutaj o nawiercenia w które wprowadza się śrubę, by przykręcić uchwyt do frontu. Jeśli ktoś posiadał fronty z gałkami, powinien również poszukiwać takiego modelu uchwytów.

Praktyczna i elegancka kuchnia dzięki uchwytom kuchennym

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uchwytów. Do tych najczęściej spotykanych należą:

  • uchwyty czarne
  • uchwyty srebrne
  • uchwyty złote
  • także uchwyty w kolorze różowego złota
  • uchwyty stylizowane wśród których spotkać można wiele modeli

Tak na prawdę najłatwiejszy wybór pozostaje przy meblach, które posiadają fronty białe. Wszystko dlatego, iż biel jest bardzo uniwersalnym kolorem. Doskonałe będzie łączyć z niemal każdym rodzajem uchwytów. Tak samo z prostymi, czarnymi, jak też kryształowymi gałkami. Jedyna sytuacja to ta, w której ktoś chciałby zakupić uchwyty stylizowane. Wszystko dlatego, iż ich wybór musi być podyktowany ogólnym wystrojem kuchni. Jeśli jest to nowoczesna przestrzeń, która opiera się na estetyce wynikającej z prostoty i jednoczesnej praktyczności, chłodna w kolorystyce, może okazać się, że uchwyty stylizowane po prostu nie będą pasować do takiego wnętrza.

Proste uchwyty do mebli kuchennych

Prostota jest zawsze w modzie. Minimalizm posiada tą cechę, iż jest subtelny, ale również uniwersalny. Czasem bardzo łatwo o przerost formy nad treścią, a proste uchwyty meblowe pozwalają na ograniczenie samej formy. Dlatego będą one zawsze stanowić bezpieczny wybór. Nawet w przypadku frontów, które posiadają pewne zdobienia zastosowanie prostego uchwytu nie będzie stanowić ryzyka, iż całość będzie wyglądać mało estetycznie, czy w sposób do siebie niedopasowany.

Innymi, często spotykanymi kolorami frontów kuchennych są szary oraz czarny. W przypadku czerni z pewnością zakup czarnych uchwytów sprawi, iż element ten po prostu będzie się zlewać. Słabo widoczny, może nie sprawdzić się zarówno jako element estetyczny, jak również praktyczny. Z uwagi, iż czerń jest kolorem bardzo dominującym, warto poszukać czegoś, co łączy się z czarnym, podkreśla jego walory, a jednocześnie samo w sobie jest dobre widoczne. Dwie propozycje to uchwyty złote oraz różowego złoto, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne. Można także zdecydować się na matowe, popielate uchwyty, które będą subtelnym uzupełnieniem frontów. Czarne fronty doskonale komponują się także z kryształowymi uchwytami.

W przypadku szarych frontów najlepszym połączeniem jest chyba czerń. Zarówno czarne, proste uchwyty, jak też bardziej wymyślne doskonale łączą się grafitowymi frontami, a całość wygląda na bardzo stonowaną, a jednocześnie elegancką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *