Przyszłościowe kierunki studiów – co wybrać?

Przyszłościowe kierunki studiów – co wybrać?

Niejednokrotnie wybór studiów przysparza młodym osobom wielu problemów. Na jaki kierunek się zdecydować, aby mieć zapewniony dobry start na rynku pracy, możliwość rozwoju kariery, a także satysfakcjonujące zarobki? Istnieją zawody, na które istnieje duże zapotrzebowanie i w przyszłości ono wzrośnie, dlatego warto zastanowić się nad wyborem studiów, które pomogą nam w znalezieniu atrakcyjnej pracy. Poniżej prezentujemy przyszłościowe kierunki studiów.

Finanse

Finanse i rachunkowość cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Ukończenie takich studiów jest wartościowe i daje szansę na dobrą, pewną pracę już na początku drogi zawodowej i szybki rozwój kariery. Absolwenci finansów i rachunkowości mają wiele możliwości na rynku pracy. Po ukończeniu tego kierunku nie muszą ograniczać się jedynie do bankowości czy instytucji finansowych. Istnieje wiele zawodów, które są powiązane z tymi studiami i gwarantują atrakcyjne zarobki. Doradca finansowy, doradca podatkowy, analityk finansowy – tu znakomicie sprawdzą się zdobyte podczas studiów kwalifikacje i umiejętności.

Informatyka

To bez wątpienia jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków studiów. Rozwój nowych technologii sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych informatyków, programistów czy szefów IT stale rośnie. Dodatkowo można liczyć na bardzo dobre zarobki. Należy pamiętać, że sektor IT zmienia się niemal z dnia na dzień, więc trzeba być stale na bieżąco z nowymi technologiami i językami programowania. IT to wiele specjalizacji i możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej. Absolwenci tego kierunku mają szerokie pole manewru na rynku pracy.

Kierunki inżynieryjne

Na rynku inżynierów wciąż brakuje odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, dlatego studia inżynierskie to dobre rozwiązanie. Nie jest tajemnicą, że po studiach inżynierskich łatwiej znaleźć pracę niż po kierunkach humanistycznych. Deficyt specjalistów z zakresu inżynierii sprawia, że są to przyszłościowe kierunki studiów. Studia inżynierskie są bardzo ciekawe i dają dużą szansę na znalezienie atrakcyjnej, dobrze płatnej i stabilnej pracy. Kolejnym plusem jest to, że wybór takich studiów nie ogranicza studenta, ale daje możliwość zdobycia szerokiej wiedzy inżynierskiej przed podjęciem decyzji o specjalności na początku studiów II stopnia.

Prawo

To modny od lat i wciąż przyszłościowy kierunek studiów. Posiadanie dyplomu ukończenia studiów prawniczych otwiera możliwość ubiegania się o ciekawą, a także prestiżową pracę. Trzeba podkreślić, że studia prawnicze nie należą do łatwych, jednak wielu przyszłych studentów decyduje się na ich podjęcie. Wynika to głównie z faktu, że absolwenci wydziałów prawa mają dużo możliwości jeśli chodzi o karierę zawodową. Ich szanse na znalezienie pracy są najczęściej znacznie większe niż absolwentów innych kierunków. Należy pamiętać, że w przypadku niektórych zawodów jak np. prawnik, sędzia, adwokat czy prokurator, uzyskanie dyplomu magistra prawa jest dopiero początkiem drogi do zdobycia odpowiednich uprawnień. Należy również dostać się na aplikację, a następnie zdać egzaminy. Niemniej jednak na pewno warto się poświęcić.

Automatyka i robotyka

Kierunek ten stosunkowo niedawno zaczął zyskiwać na popularności. Jest to związane z dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy na absolwentów właśnie kierunków powiązanych z automatyką i robotyką. Kończąc te studia można być niemal pewnym, że czekać nieopodal będą bardzo atrakcyjne oferty pracy. Możemy też liczyć na to, że pracodawcom będzie bardzo zależało na zatrudnieniu nas i będą skłonni zaproponować nam dużo benefitów, abyśmy zgodzili się dla nich pracować.

Medycyna

Medycyna od dekad jest jednym z najbardziej obleganych i prestiżowych kierunków na uczelniach wyższych. Nic dziwnego – w końcu absolwenci kierunków lekarskich później są bezpośrednio odpowiedzialni za ludzkie życie i zdrowie. Jako, że ludzie chorować będą zawsze, to i o pracę absolwenci mogą być spokojni. Przyszłościowe kierunki studiów wciąż zdecydowanie zawierają w sobie medycynę. Zarobki lekarzy dla wielu są obiektem zazdrości, chociaż oczywiście trochę potrwa, zanim młody lekarz będzie mógł się nimi pochwalić. W końcu same studia trwają 6 lat, a po nich obowiązkowy jest także staż i wybór specjalizacji. Jeśli jednak przez to przebrniemy, możemy liczyć na naprawdę wysokie wynagrodzenie. Zawsze pozostaje także opcja wyjazdu za granicę, gdzie polscy fachowcy są bardzo wysoko cenieni i często zarabiają krocie.

Farmacja

Nie trzeba być lekarzem, aby mieć kontakt z medycyną. Absolwenci farmacji również zarabiają całkiem dobrze, a do tego mogą być pewni stabilności swoich posad i ich dostępności na rynku pracy. Wbrew pozorom jest to bardzo odpowiedzialny zawód, a każda pomyłka może skończyć się tragicznie. Wobec tego studia są bardzo wymagające i nie każdy sobie poradzi – bardzo dobra znajomość chemii, a najlepiej jeszcze pasja do niej to absolutna podstawa. Większość farmaceutów znajduje po studiach bez większego problemu pracę w aptece, ale są także inne ścieżki kariery, nad którymi można się zastanowić.

Logistyka

Wielu może to zdziwić, ale logistyka jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce. Jest to związane z szybkim i dynamicznym rozwojem rynku logistycznego i transportowego w naszym kraju. Logistycy mają wiele ofert pracy do wyboru i nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Co prawda pracę tę można wykonywać także nie ukończywszy studiów wyższych, ale wtedy musimy pogodzić się z niskim stanowiskiem, niewielką pensją i brakiem możliwości awansu. To właśnie zdobycie tytułu absolwenta kierunku logistycznego otwiera drzwi do prawdziwej kariery w tej niezwykle przyszłościowej dziedzinie. Na słowa przyszłościowe kierunki studiów logistyka to jeden z pierwszych, który powinien przyjść do głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *