Polityka lokalna – na co zwracać uwagę?

Polityka lokalna – na co zwracać uwagę?

Wbrew pozorom mieszkańcy miast oraz gmin mają wpływ na to, co dzieje się w ich mieście, nie tylko co cztery lata wybierając władze samorządowe, ale również każdego dnia. Warto o tym pamiętać, szczególnie dlatego, że polityka lokalna często schodzi u nas na drugi plan, a przecież to ona ma bezpośredni wpływ na nasze życie.

Zwróć uwagę na to, na kogo głosujesz

Rada miasta jest dla miasta, jak posłowie dla kraju. Są to przedstawiciele, którzy wywodzą się ze zwykłych ludzi, mają różne statusy społeczne, zawody i wykształcenie i odpowiadają za to, co bezpośrednio dzieje się w naszym mieście. Im prężniej działający samorządowcy, tym bardziej może rozwijać się miasto. Wszelkie decyzje są bowiem podejmowane demokratycznie, a najlepsi radni biorą pod uwagę również głosy mieszkańców, bezpośrednio z nimi rozmawiając. Jest to duża różnica do sejmu, ponieważ posłowie nie mają zazwyczaj ani czasu ani ochoty, żeby wychodzić i rozmawiać z ludźmi bezpośrednio, a jeśli już to robią, to zazwyczaj w ramach kampanii wyborczej, o której zapominają później na najbliższe trzy do trzech i pół roku po wyborach. Radni natomiast wychodząc z własnego domu spotykają się ze swoimi wyborcami, mieszkają tam gdzie oni i dostrzegają te same problemy. Dlatego tak ważne jest, żeby brać udział w wyborach samorządowych i mieć na to wpływ. Tym bardziej, że zwykły plac zabaw budżet obywatelski może nam zapewnić, a może o niego zawalczyć radny.

Nie bój się głośno wypowiadać swoich opinii

Tak jak do sejmu nie ma wstępu zwykły Kowalski, tak może się on pojawić na sesji rady miasta i na swój własny wniosek, zostać dopuszczonym do głosu. Dzięki temu można przedstawić swoje problemy czy propozycje. Oczywiście, wszystko dzieje się w ramach zdrowego rozsądku, ponieważ nie na wszystko mają możliwość zareagować radni, część zależy od władzy centralnej. Nie mniej jednak, wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców, żeby mogli współdecydować o przyszłości swojego miasta, w coraz większej ich liczbie powstaje budżet partycypacyjny. Jest to kwota z budżetu miasta przeznaczona na inwestycje, które wybiorą demokratycznie mieszkańcy. Dzięki temu powstały już siłownie, parkingi, nowe oświetlenia czy plac zabaw budżet obywatelski spełnia bowiem podstawowe potrzeby mieszkających w danym mieście osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *