Pogrzeb – najtrudniejsza ceremonia, jaką przyjdzie Ci zorganizować

Pogrzeb – najtrudniejsza ceremonia, jaką przyjdzie Ci zorganizować

Ten smutny dzień spotka każdego z nas w życiu co najmniej raz. Ten, kto tego nie przeżył, nie jest w stanie wyobrazić sobie tego przeszywającego smutku, jaki odczuwa osoba, która właśnie otrzymała wiadomość o śmierci bliskiego. Pierwsza myśl to: dlaczego? Druga, to zazwyczaj: co teraz? Ostatnią czynnością, jaką chce się zajmować rodzina pogrążona w żałobie, jest organizacja pogrzebu. Niestety, jest to ich smutny obowiązek. Warto zadbać o to, aby ostatnie pożegnanie najukochańszej mamy, babci, siostry czy najukochańszego taty, dziadka, brata było takim, jakiego życzyliby sobie zmarli.


Pierwszym krokiem powinno być wybranie firmy pogrzebowej, która kompleksowo zajmie się organizacją pogrzebu i pożegnalnego spotkania dla rodziny. Na rynku dostępne są różne firmy pogrzebowe, a każda z nich oferuje nieco inne usługi. Wybór będzie wymagał zapoznania się z ofertą kilku z nich, oraz te wybrania tej, która spełnia oczekiwania rodziny zmarłego. Ważne jest, aby określić swoje wymagania na samym początku. W jaki sposób chcemy pożegnać zmarłego? Czy chcemy aby podczas pogrzebu była muzyka na żywo czy specjalne dekoracje? A może zależy nam na organizacji pożegnalnego nabożeństwa jeszcze przed pogrzebem? Te wszystkie kwestie powinny zostać ustalone z firmą, na którą padnie wybór. Warto jest zdecydować się na zatrudnienie zakładu pogrzebowego, który znajduje się niedaleko miejsca, gdzie odbędzie się pogrzeb. Rodzina będzie miała możliwość, aby we własnym zakresie pożegnać się ze zmarłym jeszcze przed pogrzebem, czy zebrać się w kaplicy, aby pomodlić się. Problemem nie będzie też spotkanie się z pracownikami firmy osobiście, aby dokonać potrzebnych formalności oraz wybrać odpowiednią trumnę czy inne szczegóły.

W dniu pogrzebu zakład pogrzebowy (Kraków polecamy EPITAFIUM) przetransportuje zwłoki do miejsca, gdzie odbędzie się pogrzeb. Obsługa pozostanie przy trumnie podczas całej ceremonii, aby dbać o prawidłowy jej transport. Kiedy pogrzeb zakończy się, wszyscy obecni będą mogli udać się do zarezerwowanej sali czy restauracji na posiłek oraz wspólne wspominanie zmarłej osoby.

W tak trudnej sytuacji jak śmierć bliskiego warto zdecydować się na kompleksowe usługi pogrzebowe, aby ułatwić sobie funkcjonowanie w tym trudnym czasie. Organizacja tak dużego wydarzenia może przerosnąć wiele osób nawet w pełni sił psychicznych, nie mówiąc o sytuacji największej żałoby i ogromnego smutku. Na szczęście istnieje sposobów na ułatwienie tego trudnego wyzwania i szkoda byłoby z nich nie skorzystać.

Dobrym pomysłem jest także poproszenie rodziny czy znajomych o pomoc. W wielu sytuacjach takie osoby tylko czekają na sygnał i bardzo chętnie pomogą w załatwieniu różnego rodzaju ważnych lub mniej ważnych spraw. W ten sposób będą mogły okazać wsparcie oraz odciążyć najbliższą rodzinę zmarłego.

Będąc w sytuacji osoby, która jest zmuszona zorganizować tak smutne wydarzenie jak pogrzeb, bardzo ważne jest aby pamiętać, że jest to ostatnie pożegnanie ukochanej osoby, ale nie należy obwiniać się jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem. Takie sytuacje zdarzają się również podczas wydarzeń zorganizowanych z mniejszym nakładem czasu niż pogrzeb i zdecydowanie nie należy się nimi zamartwiać. Zamiast tego lepiej skupić się na pożegnaniu z ukochaną zamarłą osobą w spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *