Maluszek na spacerze – jak go ubrać?

Maluszek na spacerze – jak go ubrać?

Młode mamy w trosce o zdrowie swoich nowo narodzonych dzieci, co wydaje się zupełnie zrozumiałe, mają skłonności do ubierania niemowlaków co najmniej na wyrost, czyli za ciepło, za ciasno, jakby szczelne zapakowanie malucha miało być synonimem nieskończonej miłości matki do dziecka. Nie dość, że niemowlak nie czuje się komfortowo, a nie wie, jak to wyrazić, to jest to wręcz niebezpieczne dla jego zdrowia. Pamiętasz, że maluszki się nie pocą tak, jak dorośli ludzie? Nadmiar ciepła w organizmie jest dla nich naprawdę groźny! Nawet zbyt wysoka temperatura pomieszczenia, w którym stale przebywa może wpłynąć na jego układ odpornościowy.

Przygotowanie do spaceru jest ważne, aby dziecko wróciło całe i zdrowe do domu. Najmłodsze i najmniejsze ubieramy cieplej od siebie, ponieważ z racji ograniczonych ruchów będą szybciej marznąć. Poza tym, “nowy” organizm, mimo iż w pewnym stopniu był już przygotowywany na odpowiedni klimat podczas ciąży, nie jest całkowicie przyzwyczajony do prawdziwego chłodu. Jeśli wybieramy się na spacer z dzieckiem, które chodzi, a właściwie biega, należy przygotować ubranka lżejsze od naszych. Spodnie dla chłopca czy dziewczynki, bawełniana bielizna, sweterek i kurteczka to jednak nie wszystko. Szczególnie trzeba chronić główkę, rączki i nóżki przed wychłodzeniem.

Dla najmniejszych milusińskich poważnym zagrożeniem jest przeciąg. Bardzo łatwo o zaziębienie czy katar nawet bez wychodzenia z domu. Niemowlęta się hartuje jeszcze w domu, przed wyjściem na pierwszy spacer. Ubieramy niemowlaka tak, jakbyśmy wybierali się na spacer. Nie zapominajmy o kocu lub śpiworku. Tak zaopatrzone dziecię stawiamy na kilka minut przy otwartym oknie. Takie werandowanie pozwala na oswojenie się organizmu z rześkim powietrzem i przygotuje na pierwsze wspólne wyjście. Należy pamiętać, że oprócz przeciągów i przegrzania, niebezpieczne są wahania i skoki temperatury powietrza. Zbyt długie wietrzenie pokoju wyziębi go i spowoduje dużą różnicę temperatury między pomieszczeniami. Zanim przeniesiemy niemowlaka do takiego pokoju, poczekajmy kilka minut, aż powietrze się częściowo wymiesza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *