Czy warto inwestować w drukarkę 3D?

Czy warto inwestować w drukarkę 3D?

Drukarki 3D nie są czymś nowym – istnieją już od dawna, ale wcześniej nie były produktami komercyjnymi. Na przestrzeni ostatnich kilku lat jednak eksplodowały w popularności. Nie są już czymś niszowym, czym zainteresowani są tylko czytający blogi branżowe http://techpolska.pl/ fani najnowszych technologii. Stały się produktem powszechnie dostępnym, w ogromnych ilościach, formatach, wersjach i rozmiarach. Tylko czy to, że można łatwo je kupić oznacza, że powinno się to zrobić? Dla kogo drukarka 3D będzie dobrym zakupem, a dla kogo stratą pieniędzy?

Co można drukować w drukarce 3D?

Powszechna jest opinia, że za pomocą drukarek 3D można już teraz albo niedługo będzie można drukować bardzo przydatne rzeczy (na przykład organy), ale w zastosowaniu komercyjnym wykorzystywane są przede wszystkim do drukowania zbędnych głupot.

Drukarki 3D nie muszą być wbrew pozorom zabawką na 5 minut, za pomocą której wydrukuje się kilka figurek czy plakietek i straci się zapał. Nie ma oczywiście nic złego w drukowaniu za pomocą drukarki 3D ozdób czy innych bibelotów, zwłaszcza, że w sklepach potrafią one kosztować fortunę. Jest jednak wiele innych zastosowań drukarki 3D, o których też warto pomyśleć.

Za ich pomocą można drukować niemal wszystko: proste (a nawet i skomplikowane) narzędzia, części zamienne, akcesoria (na przykład etui do telefonu). Nie trzeba do tego nawet własnej inwencji, ponieważ gotowe projekty użytecznych przedmiotów znaleźć można w Internecie.

Jeśli jednak jesteśmy bardziej ambitni i kreatywni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować coś samemu. Nie jest to wcale takie trudne i potrafi być świetną zabawą, która dodatkowo edukuje.

Na drukowaniu 3D można zarabiać

Drukowanie 3D nie jest tanie, chociaż w ostatnich latach nie da się ukryć, że drukarki znacznie potaniały i są już dostępne w znacznie bardziej akceptowalnych cenach. Jednak tak naprawdę zakup samej drukarki to nie wszystko – co oczywiste, później cały czas konieczne będzie dokupywanie materiałów, z których powstawać będą wydruki.

Nie zmienia to faktu, że przy dobrej kalkulacji potencjalnych zysków i strat na drukowaniu 3D można zarabiać. Wydrukowane przez siebie ciekawe produkty można z powodzeniem sprzedawać na ogólnodostępnych portalach aukcyjnych – nie trzeba mieć nawet własnej strony. Na sprzedaż pozytywnie wpływać może fakt, że drukarka 3D umożliwia łatwą personalizację produktów (na przykład drukowanie produktu oznaczonego konkretnym imieniem).

Czy warto kupować drukarkę 3D?

Jeśli mamy pomysły odnośnie tego, do czego moglibyśmy ją wykorzystać – jak najbardziej. Nie jest to już tak ogromna inwestycja, a może sprawić ogromną ilość frajdy, a nawet pozwolić zarobić.

Jeśli jednak wydaje nam się tylko, że to ciekawy gadżet, ale nie wiemy, czy nam się przyda, być może lepiej poprzestać na oglądaniu kreacji innych i czekaniu, aż media branżowe http://techpolska.pl/ doniosą o kolejnych obniżkach cen. Chociaż są one bardziej atrakcyjne niż niegdyś, to szkoda mimo wszystko stracić niemałą sumę na coś, czego się potem nie będzie używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *