Chroń się przed parodontozą

Chroń się przed parodontozą

Parodontoza, zwana również przyzębicą, to przewlekła choroba zapalna dziąseł, zębodołów a nawet całych kości szczęk, dotykająca zwykle osoby po ukończeniu 40 roku życia (głównie mężczyzn). Powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz gromadzącego się w jej wyniku kamienia nazębnego. Nieleczona może doprowadzić do zniszczenia struktur utrzymujących ząb w zębodole i stać się przyczyną całkowitej utraty uzębienia.

Jak powstaje kamień nazębny?

Jama ustna człowieka nie jest miejscem sterylnym. Naturalnie żyją w niej miliony bakterii, które w wyniku nieprawidłowej lub niedostatecznie częstej higienizacji zębów namnażają się w olbrzymich ilościach. Środowisko jamy ustnej jest ciepłe, wilgotne i bogate w resztki pokarmowe, co dodatkowo sprzyja rozwojowi mikroorganizmów fizjologicznej flory bakteryjnej. Żyjące na ludzkich zębach mikroby, wytwarzają w okolicach przydziąsłowych gęsty, białawy nalot, zwany przez stomatologów płytką nazębną. O ile nie zostanie ona usunięta w wyniku szczotkowania, po krótkim czasie przekształci się w ciemniejący kamień nazębny. Pod warstwami kamienia często gromadzą się bakterie oraz martwe komórki błony śluzowej, które sprzyjają powstawaniu utajonego stanu zapalnego. Taka infekcja może bezobjawowo niszczyć elementy osadzające ząb przez wiele lat.

Objawy parodontozy:

– nieprzyjemny zapach z ust
– niewielki obrzęk i bolesność dziąseł
– krwawienie podczas szczotkowania
– odsłonięcie się szyjek zębowych
– chwianie się lub wypadanie zębów

Czynniki sprzyjające parodontozie:

-krzywe ustawienie zębów, które utrudnia dotarcie włókien szczoteczki do przestrzeni
międzyzębowych

– wady zgryzu
– cukrzyca
– zaburzona gospodarka hormonalna
-uzależnienie od alkoholu i papierosów
-narkomania

W jaki sposób leczy się parodontozę?

W początkowym stadium (obrzęk, krwawienia) zwykle wystarczy usunąć kamień nazębny w
profesjonalnym gabinecie oraz zaopatrzyć się w specjalistyczną pastę. Odsłonięte szyjki zębowe wymagają dokładnego oczyszczenia z bakterii i kamienia. Czasem może być konieczne także odkażanie kieszonek zębowych i zabezpieczenie przed ponownym gromadzeniem się osadu. Po zakończeniu zabiegu stosuje się antybiotyki w postaci doustnej lub miejscowej (maści). W zaawansowanych postaciach konieczna jest regeneracja ozębnej, poprzez zabiegi chirurgii dentystycznej. Rozchwiane, słabo osadzone zęby można zabezpieczyć przed wypadaniem za pomocą specjalnej szyny mocującej. Jest ona usuwana po czasie, gdy kanały zębowe ulegną całkowitej regeneracji i wyleczeniu. Oczywiście, chorobie zawsze lepiej zapobiegać i nie dopuścić do jej rozwoju. Dlatego też przypominamy wszystkim marudom o konieczności stosowania nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej, przynajmniej raz dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *