Zaburzenia hormonalne – te zioła mogą pomóc

Zaburzenia hormonalne – te zioła mogą pomóc

Rozchwiane gospodarki hormonalnej to problem, z którym spotkała się niemal każda przedstawicielka płci pięknej. Czynniki takie jak zmęczenie czy przewlekły stres negatywnie wpływają na nasz organizm i często są powodem problemów z niedoborem lub nadmiarem hormonów. Droga do przywrócenia kobiecemu organizmowi dobrej kondycji jest długa i monotonna, dlatego warto wspierać się także naturalnymi metodami leczenia – tradycyjnych terapii stosowanych w medycynie naturalnej już od lat.

Majeranek

Używany zazwyczaj jako rodzaj przyprawy, działa także leczniczo – przyczynia się do łagodzenia bólów brzucha i funkcjonuje jako skuteczny antyoksydant. Stosowany w terapii hormonalnej obniży poziom androgenów, którego skutkiem w przypadku kobiet często jest nadmierne owłosienie, hormonalny trądzik czy nagły wzrost wagi. Najlepiej spożywać go codziennie w formie herbaty, a już po miesiącu powinny być zauważalne pierwsze efekty.

Koper włoski

To z kolei propozycja dla pań, które zmagają się ze zbyt dużą ilością estrogenów. Konsekwencją tak zaburzonej gospodarki są najczęściej nieregularne miesiączki bądź ich silne zaburzenia czy też przewlekłe bóle głowy. Właściwości anty-androgenne posiada również mięta, którą poleca się w przypadkach występowania zaburzenia jakim jest hirsutyzm – taką herbatę można spożywać nawet kilka razy dziennie.

Żeń-szeń indyjski

Stosowany także jako składnik normalizujący pracę tarczycy i nadnerczy – wspomaga wewnętrzne wyciszenie, w efekcie czego przyczynia się do spadku poziomu kortyzolu we krwi. Stosuje się go w leczeniu niedoczynności i nadczynności tarczycy, choroby Gravesa-Basedowa oraz Hashimoto.

Owies zwyczajny

Również pozytywnie wspomaga układ nerwowy, poprawia procesy trawienne i normuje poziom hormonów. Jest źródłem wapnia, krzemu a także magnezu, dzięki czemu przyczyna się dodatkowo do poprawy stanu skóry, włosów i paznokci, które często ulegają osłabieniu poprzez problemy hormonalne.

Wierzbownica

Kolejne zioło, które pomaga w walce z nadmiernym owłosieniem, reguluje także pracę gruczołów łojowych i niweluje nadmierne wypadanie włosów. Wierzbownica doskonale odtruwa organizm i polecana jest także jako środek do walki z młodzieńczym trądzikiem.

Niepokalanek pospolity

Wykorzystywany w leczeniu bezpłodności, endometriozy czy w łagodzeniu objawów menopauzy. Reguluje poziom hormonów w organizmie dzięki temu, że bezpośrednio oddziałuje na przysadkę mózgową, a to właśnie ona odpowiedzialna jest za prawidłowe wydzielanie hormonów.

Liście malin

Bardzo przydatne w walce z dolegliwościami menstruacyjnymi, a zwłaszcza z obfitymi krwawieniami, które stopniowo ogranicza; redukuje także ból towarzyszący okresowi. Za sprawą dużej zawartości witaminy C działa także stymulująco na układ rozrodczy kobiet i minimalizuje ryzyko poronienia. Podobną funkcję spełnia korzeń maca, który bardzo często występuje w medycynie naturalnej jako efektywny sposób wzmocnienia organizmu; poza tym łagodzi bóle miesiączkowe oraz niweluje nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *