Ekologia na co dzień

Ekologia na co dzień

Publiczna dyskusja na temat kondycji świata wpłynęła na działania polityków na całym świecie i zmusiła do refleksji miliony ludzi. Ekologiczne rozwiązania to jednak nie tylko nowe ustawy prowadzące do długofalowych zmian, ale również nasze codzienne nawyki. Jak dbać o ekologię na co dzień i przyczyniać się do poprawy formy naszej planety?

Oszczędzanie wody

Woda jest podstawą życia, a jej brak oznaczałby koniec cywilizacji. Przeludnienie planety i zmiany klimatyczne prowadzą do tego, że jest jej coraz mniej, dlatego warto wyrobić w sobie nawyki, które pozwolą na jej oszczędzanie. Bardzo ważne jest to, aby zakręcać wodę zawsze wtedy, kiedy z niej nie korzystamy, a więc na przykład podczas szczotkowania zębów. Istnieje również wiele sposobów na to, aby wykorzystywać ponownie już raz użytą wodę. Jeśli w wiadrze znajduje się brudna woda po myciu podłóg, warto wykorzystać ją do spłukania zawartości toalety. W samej toalecie warto zaś zainwestować w spłuczkę dwufunkcyjną, która pozwala na spłukiwanie trzech lub dziewięciu litrów wody w zależności od potrzeby.

Recykling

Korzystanie z naturalnych materiałów, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie to szansa na to, aby ograniczyć produkcję plastiku na świecie. Jak wiadomo, tworzywa sztuczne rozkładają się przez setki lat i już od dawna stanowią zagrożenia dla świata przyrody. Warto więc zrezygnować z plastikowych torebek na rzecz bawełnianych czy zrobionych na szydełku, które są ostatnio szalenie modne. Zamiast kupować mięso i warzywa w hipermarketach, gdzie często pakowane są w plastikowe opakowania, warto kupować w sklepach mięsnych i warzywniakach. Dobrym rozwiązaniem jest również sięganie po ubrania z drugiej ręki i oddawanie nie noszonych już ubrań dalej, ponieważ produkcja ubrań na skale przemysłową wiąże się z wykorzystywaniem ogromnych ilości wody i sztucznych barwników.

Kupuj tyle, ile potrzebujesz

Ta zasada dotyczy w zasadzie wszystkich dziedzin życia, ale w szczególności jedzenia, ponieważ rocznie tony żywności lądują na śmietnikach. Robienie zapasów w czasach, kiedy większość z nas ma do dyspozycji mnóstwo sklepów i nic nie zagraża ich dalszemu funkcjonowaniu, nie jest najmądrzejszym wyborem. Podobnie, jak robienie zakupów spożywczych z pustym żołądkiem, ponieważ wówczas kupujemy więcej. Warto przed wyjściem do sklepu zrobić listę pilnych zakupów i konsekwentnie się jej trzymać. Pomocne okazuje się również planowanie posiłków na najbliższy dzień tak, aby mieć pewność, że każdy z kupionych produktów zostanie wykorzystany. 

Pij wodę z kranu

W Polsce na terenie wszystkich województw woda z kranu nadaje się do picia, a to oznacza, że nie ma konieczności kupowania wody mineralnej, która standardowo jest sprzedawana w plastikowych butelkach. Wystarczy zainwestować w butelkę z filtrem, aby zadbać o codzienne nawodnienie w najbardziej ekologiczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *