Regularnie popadasz w prokrastynację? Gonią Cię terminy testów i egzaminów, ale za nic nie możesz zabrać się za naukę? Szukasz skutecznych wskazówek jak skutecznie zmotywować się do nauki? W poniższym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci zabranie się do roboty.
Prokrastynacja – czym jest, skąd się bierze i jak się jej pozbyć?
Dawniej prokrastynację nazywało się po prostu lenistwem. Rozwój psychologii przyniósł wiele ciekawych odkryć, ale jednocześnie dał ludziom całą masę gotowych wymówek. Nie istnieje chyba nawet jedna osoba, która nigdy nie doświadczyła zjawiska prokrastynacji na własnej skórze. Zwłaszcza w kontekście szkoły. Zamiast zabrać się za naukę, wielu ludzi wybiera sprzątanie, spotkania z dawno niewidzianymi przyjaciółmi lub cokolwiek innego.
Jak walczyć z prokrastynacją? Należy zmienić szkodliwe schematy myślenia i uświadomić sobie, że odwlekając naukę wyrządzamy sobie krzywdę. Jedną z najskuteczniejszych metod jest korzystanie z tak zwanych pięciominutowych cykli.
Cykle pięciominutowe – o co chodzi? Jak zacząć?
Załóżmy, że w tej chwili niesamowicie brakuje Ci motywacji do nauki (z pewnością tak jest skoro czytasz ten tekst) i desperacko pragniesz jakoś to zmienić. Za nic nie potrafisz przebić się przez blokadę, która ogarnęła Twój umysł. Wyobraź sobie jednak, że mógłbyś po prostu zabrać się za naukę (teraz!), ale tylko na 5 krótkich minut. Jeśli po upływie tego czasu wciąż będziesz czuć ekstremalny brak chęci do nauki, przerwij ją i wróć do tego sposobu za 30 minut. Z pewnością zauważysz, że najtrudniejsze w tym wszystkim jest w ogóle zacząć i gdy już to zrobisz nauka wcale nie idzie Ci źle. Wizja nauki przez 5 minut nie jest tak straszna jak plan spędzenia nad książkami 5 długich godzin. Może się okazać, że tak się wciągniesz, że nawet nie zauważysz kiedy przerobisz cały materiał! Spróbuj, a przekonasz się o niezwykłej skuteczności tej metody.
Nagradzaj się za postępy w nauce
Zastanów się co chciałbyś sobie kupić, ale szkoda Ci na to pieniędzy. Na pewno bardzo szybko znajdziesz co najmniej kilka takich rzeczy. Sięgnij po czystą kartkę papieru (najlepiej A4) i narysuj na niej tabelkę złożoną z wielu “okienek”. Im lepsza nagroda, tym kwadracików do zapełnienia powinno być więcej. Wynagradzaj się adekwatnie do włożonego w zadanie wysiłku! Chcesz wreszcie wejść na wyższy poziom znajomości angielskiego? Świetnie! Twoja tabelka może składać się z 30 kratek, każda z nich może odpowiadać godzinnej nauce języka obcego (lub czegokolwiek innego, czego musisz lub chcesz się nauczyć). Po każdej godzinie spędzonej na nauce zamaluj jeden kwadracik. Gdy zamalujesz je wszystkie, możesz bez wyrzutów sumienia nagrodzić się za swoje postępy nowym flakonem perfum, wyjściem na koncert, czy czymkolwiek zechcesz!