Wesele bez stresu – jak zaplanować wymarzony ślub?

Wesele bez stresu – jak zaplanować wymarzony ślub?

Przygotowania do ślubu i wesela potrafią być o tyle ekscytujące, ile nerwowe. Spraw do załatwienia i możliwości do wyboru jest całe mnóstwo, a termin wielkiego dnia nieubłaganie się zbliża. Wiele słyszy się również o rezerwacjach, gdzie czas oczekiwania liczy się w latach, bądź też zaporowych wręcz cenach niektórych usług. Do tego dochodzi niezdecydowanie – zwłaszcza, jeżeli do tej pory nie kolekcjonowaliśmy w dużym, pastelowym segregatorze (wyjętym żywcem z amerykańskich komedii romantycznych) wycinków z inspiracjami na ten wielki dzień. Jak zatem sprawić, by miesiące przed ślubem nie kojarzyły nam się wyłącznie z nerwową gonitwą i pilnowaniem tysięcy rzeczy naraz?

Przede wszystkim lista

Niezależnie od tego, czy marzy się nam kameralny ślub w rodzinnym gronie, czy huczne przyjęcie z setkami gości, jest kilka pytań na które odpowiedzieć musi każdy planujący weselną uroczystość. Pewne kwestie warto przemyśleć zawczasu, by uniknąć niepotrzebnego stresu i napięć tuż przed ceremonią. Zwłaszcza ci z nas, którzy nie mają doświadczenia w planowaniu imprez na dużą skalę, mogą czuć się zagubieni w natłoku nowych informacji. Jednocześnie warto pamiętać, że ten dzień ma być przede wszystkim dla nas, i zachować balans, który pozwoli nam nie ulec szaleństwu przedślubnej gorączki. To, kiedy rozpocząć planowanie zależy od skali przedsięwzięcia. Jednak poradniki ślubne jednogłośnie radzą, żeby nie zwlekać z tym dłużej niż na rok przed datą wesela. Jednocześnie należy pamiętać, że niektóre miejsca i usługi rozchodzą się jak świeże bułeczki, a na zespół bądź salę trzeba czekać nawet dwa lata (a i nierzadko więcej). Jak w wielu skomplikowanych sytuacjach, z pomocą może nam przyjść lista rzeczy do zrobienia. Harmonogram spraw i terminów nie tylko pomoże nam skrystalizować i uporządkować ślubne plany. Dla niektórych informacje nabierają wagi dopiero z przepisaniem ich na papier (bądź wklepaniem do laptopa) – widząc je zapisane wiadomo, że to realne zadanie do wykonania, a nie luźny pomysł gdzieś z tyłu głowy. Niektórym sprawia też satysfakcję odhaczanie kolejnych punktów. Wtedy lista to nie tylko pomoc, ale i dodatkowa motywacja do działania! Listę warto podzielić na kategorie. Pozwoli to na chłodno oszacować, czego potrzebujemy, i pozwoli zacząć planować kolejne kroki, takie jak budżet bądź rezerwacje. Pozwoli to też skupić wszystkie kluczowe dane w jednym miejscu.

Papierkowa robota

Niezależnie od tego, jaką formę ślubu wybierzemy, należy mieć przygotowany zestaw dokumentów, które niezbędne są do zawarcia związku małżeńskiego. Warto pomyśleć o tym trochę wcześniej, zwłaszcza jeśli niekoniecznie od razu wiemy, gdzie trzymamy akty urodzenia i inne dokumenty. O ile do ślubu cywilnego potrzebne są głównie owe skrócone akty urodzenia i dowody osobiste, w przypadku ślubu kościelnego należy pamiętać o innych niezbędnych zaświadczeniach. Konieczna może okazać się zatem wizyta w parafii. Można dopytać, przez ile czasu ważne są takie potwierdzenia. Umówić trzeba także termin nauk przedmałżeńskich. Na tym etapie warto też wybrać bliskich, których chcemy poprosić, by byli naszymi świadkami. Oni też będą musieli zatroszczyć się wcześniej o wymagane dokumenty.

Co na zabawę?

Poza załatwianiem wymaganych formalności, warto równolegle planować zabawę. Na początkowym etapie warto postanowić, ilu gości planujemy zaprosić. Pozwoli to nam na podjęcie dalszych działań. Przy przygotowywaniu przyjęcia weselnego, kluczowy jest oczywiście wybór miejsca. Zawczasu również warto przemyśleć kwestię ewentualnej organizacji transportu dla gości. Jeżeli nasz wybór padł na lokalizację położoną poza miastem, lub jeśli chcielibyśmy zaprosić gości z zagranicy, można pomyśleć, czy zapewnimy im również nocleg. Wcześniejszej rezerwacji wymagają też często usługodawcy, zwłaszcza ci sprawdzeni i popularni. Najważniejszymi kwestiami są niewątpliwie zapewnienie oprawy muzycznej (wiele par zastanawia się, czy lepszy jest zespół, czy DJ), cateringu i słodyczy, a przede wszystkim wymarzonego tortu weselnego. Należy przemyśleć też, jak chcemy rozwiązać kwestie alkoholu. Wybór jest naprawdę szeroki, od zakupów w hurtowni po skorzystanie z usług profesjonalnego barmana. Jeżeli zależy nam na uwiecznieniu przyjęcia, należy zdecydować się też na kamerzystę lub fotografa. Alternatywnym, lecz coraz częściej spotykanym pomysłem jest również rozdanie gościom jednorazowych aparatów fotograficznych. W ten sposób uchwycone w kadrze zostają chwile widziane oczami naszych bliskich, co stanowi niepowtarzalną pamiątkę. Ciekawym i zabawnym pomysłem są również fotobudki albo księga gości i aparat natychmiastowy.

Powiedz “tak” sukience

Po rezerwacji miejsca i ułożeniu listy gości, przyszedł czas na wybór sukni i garnituru. Salony prześcigają się w propozycjach kreacji, dlatego warto dać sobie trochę czasu na poszukiwanie idealnego stroju. Wybierając sukienkę do ślubu, decyzję dobrze jest podjąć na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością. Da nam to niezbędny czas na przymiarki i ewentualne poprawki krawieckie. Niemniej ważny jest zatroszczenie się o odpowiednie dodatki. Muszą one pasować do ubrań i charakteru państwa młodych. Tu też warto podejść do sprawy odpowiedzialnie – niewygodne buty potrafią zepsuć nawet najpiękniejszy dzień. Niektórzy planując dobór weselnych kreacji dbają, by pasowały one do wystroju sali bądź charakteru imprezy. Można zdecydować się na przykład na konkretną paletę barw, jeśli lubimy, by wszystko było spójne wizualnie.

Tylko spokojnie

W wirze przygotowań na pewno przyjdą kolejne sprawy, które należy dodać do naszej początkowej listy. Dzięki temu możemy oszacować, ile jeszcze załatwiania nas czeka, i odpowiednio zarządzać czasem. Niemniej warto pamiętać, że ślub to nie wyścigi, i ten dzień ma być przede wszystkim dla nas. Oczywiście powinien być idealny, ale nie warto zadręczać się po nocach, że coś może nie wyjść. Można poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych – na pewno chętnie posłużą nam radą i wsparciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *