Używane częsci samochodowe – czy warto je kupować?

Używane częsci samochodowe – czy warto je kupować?

W obecnych czasach większość kierowców samochodowych ma problem z utrzymaniem swojego samochodu, nie tylko z powodu wciąż rosnących cen benzyny czy oleju napędowego, ale także z powodu drożejących w zastraszającym tempie, cen części samochodowych. Nie dość, że producenci wykonują je, z co raz to gorszych materiałów, to jeszcze podwyższają ceny, nawet tych podstawowych części jak filtry, sprzęgła, tarcze, klocki itp.

Niestety, nadal duża liczba kierowców wybiera części samochodu, oznaczone logiem producenta i sprzedawane w autoryzowanych serwisach po bardzo wysokich cenach. Wszystkiemu winna jest wszechobecna teoria głoszona przez producentów samochodowych, która głosi iż w momencie zastosowania innych części niż nowych, samochód przestanie być objęty gwarancją, a dodatkowo, jego okres żywotności bardzo się skróci z powodu nieoryginalnych elementów. Kierowcy omotani tymi informacjami w desperacji kupują nowe, a nie używane części.

Jak widać w momencie uszkodzenia samochodu, wymiana części nie musi okazać się kosztowna, gdyż można je zastąpić używanymi, które cechuje niska cena i zazwyczaj lepsze wykonanie niżeli tych sprzedawanych w sklepach z nowymi częściami. Wiele elementów można zakupić w specjalistycznych sklepach internetowych, które trudnią się w tym fachu. Owe sklepy sprzedają jedynie elementy wyselekcjonowane, które nie są w żaden sposób uszkodzone, a ich zużycie nie przekracza 40-50%. Wbrew powszechnej opinii, duża liczba używanych części z powodzeniem nadaje się do ponownego zamontowania w samochodach, a to dlatego, że nie wszystkie części ulegają radykalnemu zużyciu.

Można je podzielić na blacharskie i techniczne. Główną ich różnicą jest to, że jedne zużywają się bardziej, a drugie w mniej. Do tych praktycznie niezużywających się, można zaliczyć blacharskie części używane, które nie ulegają uszkodzeniu, chyba że zostaną uszkodzone mechanicznie przez osoby trzecie, lub w wypadku samochodowym – ale można to w bardzo prosty sposób zweryfikować. Wszystko to dzięki urządzeniom takim jak mierniki lakieru i blachy – weryfikującym ich grubość. Jeśli na poszczególnych elementach rozbieżność jest większa niż dopuszczalna, oznacza to że element był uszkodzony i naprawiany. Jednak wyłączając te elementy naprawiane, nie ma praktycznie żadnego ryzyka zakupu ich w stanie używanym. Bardzo często będzie to produkt nawet lepszy i tańszy, niżeli pomysł zastosowania nowego zamiennika.

Oczywiście, części używane w najniższej cenie dostać można w sklepach on-line, u osób prywatnych lub złomowiskach. W przypadku ostatniego źródła części używanych, należy dokładnie przyglądać się czy nadają się one do ponownego wykorzystania, gdyż mogą być zepsute lub zardzewiałe. Niezależni handlarze często oferują sprzedawane przez siebie części z gwarancją rozruchową oraz  przygotowują je wcześniej do sprzedaży i kolejnego montażu tzn. sprawdzają ich sprawność, regenerują i konserwują. Jeśli już zaczynamy mówić o sklepach, które same skupują części do ponownej sprzedaży, warto nadmienić, że zostały one ówcześnie sprawdzone przez specjalistów pod kątem zużycia i uszkodzeń, dzięki czemu możemy je z powodzeniem zamontować do swojego auta.

Różnica ceny części używanych może wynosić nawet o 80% w stosunku do nowych części motoryzacyjnych. Przykładem może być taka część jak maglownica, która w autoryzowanym punkcie sprzedaży może kosztować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w sklepie z używanymi częściami samochodowymi około 2-3 tysiące. Jest to z pewnością kusząca propozycja dla mniej zamożnych osób, których nie stać na wydanie ponad 50% wartości samochodu na jedną jego część.

Należy pamiętać, by bez względu na to jak bardzo opłacalny będzie zakup tych elementów na szrotach, wystrzegać się w szczególności tych mających wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz pasażerów podróżujących z nami. Zaliczamy do nich np. elementy zawieszenia, układu hamulcowego, system nawigacji i systemy pirotechniczne – a w nich pasy bezpieczeństwa, tarcze i klocki hamulcowe, amortyzatory oraz tak błaha część, jak zamek drzwi. Części te powinny być w nienaruszonym stanie, a na szrotach przeważnie są już nie zdatne do użytku. Jedynie sklepy z używanymi częściami zapewniają bezpieczny zakup tych elementów. Oprócz gwarancji, jaka jest nam oferowana wraz z ich zakupem, dostajemy dodatkowo spokój wewnętrzny, że nić złego się nam nie przydarzy podczas jazdy lub wypadku.

Bardzo kusząca może okazać się propozycja zakupu używanej jednostki napędowej lub jego osprzętu. Silniki są bardzo skomplikowanymi i drogimi elementami samochodu i często ulegają awarią, które nie opłaca się naprawiać. Korzystniej okazuje się kupić cały używany silnik i go wymienić niż reperować ten, który mamy obecnie w pojeździe. Za używany silnik trzeba wydać od ok 800-5000 zł w przypadku silników benzynowych, a wysoko prężnych od 2 do 9 tysięcy. Kwoty te mogą wydawać się duże, lecz za wykonanie poważnej naprawy silnika lub jego solidny remont trzeba będzie zapłacić prawie drugie tyle. Podobnie ma się jeśli chodzi o skrzynie biegów, której ceny są równie powalające. Na największy wydatek trzeba się przygotować, gdy chcemy zakupić automatyczną skrzynie biegów. Cena nowej może oscylować wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych! Używaną skrzynie biegów można kupić już od 200 zł, a regenerowaną na gwarancji za 1000 zł, dlatego jest to tak bardzo korzystna propozycja dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na nową skrzynie.

Używane, ale oryginalne elementy układu wydechowego to bardzo rozsądny wybór, jeśli chodzi o zakupy w sklepie z używanymi częściami samochodowymi. Można w nim bardzo tanio nabyć kolektor wydechowy który będzie wyprodukowany z nierdzewnej stali, dlatego nie nie skoroduje. Bardzo wielkim plusem jest to, że możemy bardzo łatwo zweryfikować jego stan. Jedyne co trzeba zrobić to dobrze się przyglądnąć czy na jego powierzchni nie ma żadnych wgnieceń, czy ubytków. W momencie gdy posiadamy starszy samochód, wiele elementów można w prosty sposób naprawić. Niestety nowsze pojazdy nie są już tak skore do napraw. Konstruktorzy stosują bardzo złośliwe konstrukcje niedające się w żaden sposób, wymuszając na nas zakup nowej części. Możemy posłużyć się tu przykładem jakim jest stacyjka lub alternator. Elementy te są dość pospolite w sklepach z używanymi częściami motoryzacyjnymi jednak ich naprawa jest niemożliwa. Elementy chłodzące zarówno silnik samochodu, jak jak i pasażerów są bardzo delikatnymi konstrukcjami, które nie powinno się kupować na złomowisku. Muszą one być dobrze przechowywane, a nie pod tak zwaną „chmurką” tak jak się to dzieje w przypadku złomowiska. Kompresory, chłodnica wody i przewody lepiej kupować w sklepach z częściami używanymi lub regenerowanymi, gdyż będziemy mieć pewność, że posłużą nam jeszcze przez kilka lat.

Mechanicy zachęcają zatem do tego, aby zainteresować się w sytuacji kupna części używanej, źródłem pochodzenia danej części, gdyż każda z nich powinna mieć metryczkę lub certyfikat. Jeśli kupujemy regenerowane części silników, warto wiedzieć jakich elementów dotyczyła regeneracja (wały, popychacze itp.) i kto jej dokonywał. Od tego, czy elementy zostały dobrze zregenerowane, zależy jej trwałość i niezawodność. Sprzedawca powinien mieć taką wiedzę i udzielać jej wszystkim zainteresowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *