Instalacja fotowoltaiczna – czy wyładowania atmosferyczne są dla niej niebezpieczne?

Instalacja fotowoltaiczna – czy wyładowania atmosferyczne są dla niej niebezpieczne?

Wyładowania atmosferyczne potocznie zwane piorunami, to zjawisko, które wzbudza w nas nie tylko fascynację, ale także odrobinę leku. Podczas burzy każdy z nas szuka schronienia, w którym mógłby poczuć się bezpiecznie, z dala od niebezpiecznych piorunów. Co jednak dzieje się w takim momencie z instalacją fotowoltaiczną https://suncrew.pl/, która znajduje się w jednym z najwyższych punktów naszej posesji, czyli na dachu? Czy jest ona narażona na szkodliwe działanie wyładowań? Zobacz czy skutki burzy mogą być bardzo dotkliwe dla Twojej nieruchomości oraz instalacji PV, która zasila dom energią elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna podczas burzy – czy grozi jej niebezpieczeństwo?

Każda osoba powinna zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą burza oraz wyładowania atmosferyczne. Często skutki takiej pogody są dotkliwe dla naszych nieruchomości, powodują pożary, które są następstwem ogromnej ilości ciepła podczas przepływu udaru pioruna. Pioruny są także niszczycielskie dla sprzętów elektrycznych w naszych domach. Bardzo często dochodzi do przepięć, które niszczą urządzenia podłączone do sieci. Oczywiście nie należy bać się każdej burzy i istnieją zabezpieczenia, które mają za zadanie załagodzić skutki ewentualnych wyładowań w okolicach domu.

Najlepszą ochroną może okazać się instalacja odgromowa, czyli potocznie zwany piorunochron. Warto pamiętać również o tym, że prawdopodobieństwo, że piorun uderzy bezpośrednio w budynek i zniszczy urządzenia elektryczne, jest bardzo małe. Pioruny o wiele częściej uderzają w drzewa i stacje wysokiego napięcia. Nasuwa się także pytanie, czy wyładowania atmosferyczne mogą uszkodzić instalacje PV, która znajduje się na dachu? Istotne ograniczenie ryzyka uszkodzeń zapewniają ochronniki przepięć (odgromniki), w które każdy budynek powinien być wyposażony. W tym miejscu należy przypomnieć, że domowa instalacja fotowoltaiczna (on-grid) jest przyłączona do instalacji zasilania elektrycznego budynku, stanowi jej integralną część i podlega tym samym wspólnym zasadom zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. W przypadku systemów fotowoltaicznych ochronniki są zabezpieczeniem dla przewodów napięcia stałego, które biegną od modułów do falownika.

Monterzy z firmy SunCrew biorą pod uwagę każdą możliwość, dlatego instalacje fotowoltaiczne są zabezpieczone przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. Nie musisz mieć obaw o to, że podczas burzy Twoja instalacja PV ulegnie awarii. Specjalistyczne zabezpieczenia ją przed tym uchronią i sprawią, że korzystanie z fotowoltaiki będzie bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *