Dlaczego i jak powinieneś wyznaczyć jasne priorytety?

Dlaczego i jak powinieneś wyznaczyć jasne priorytety?

Wolisz pieniądze, czy mąkę?

Większość osób wybierze bez większego problemu pieniądze. Niestety większość wyborów w życiu nie jest taka łatwa. Bardzo często musimy wybierać pomiędzy dwoma bardzo ważnymi rzeczami np. pomoc partnerce, czy pomoc matce.

W podejmowaniu takich decyzji pomagają jasne priorytety. Wtedy możesz podejmować decyzje o wiele szybciej.

Zbyt często rzeczy mają dla nas podobne znaczenie…

Zamiast rozwijać swój biznes po godzinach Ty grasz. Zamiast posprzątać w pokoju, Ty przeglądasz facebooka. I przez to bardzo często nie robisz tego co ważne. Według mnie dzieje się tak przede wszystkim z jednego powodu:

Pozostanie w strefie komfortu jest ważniejsze niż pragnienie sukcesu. Ewentualnie ich wartość dla danej osoby jest podobna.

W większości przypadków wystarczy, że damy komuś mocny powód i wyjdzie on ze strefy komfortu bez problemów. Bo nagle jest ona dużo mniej ważna niż to co ma zrobić.

Koronny przykład to poranne wstawanie. Większość osób ma z tym cholerny problem. Wiedzą, że w ten sposób zrobią więcej, że szybciej skończą pracę nad celami. Znają wiele korzyści i wydaje im się to ważne. Mimo to nie wstają rano. Natomiast wystarczy, że idą tego dnia do pracy i nie mają najmniejszego problemu by wstać.

Określ jasno swoje priorytety

Pamiętasz ostatnie ćwiczenie o określaniu najważniejszych obszarów w życiu? Jeżeli nie to tu o nim przeczytasz. Dzięki niemu określisz co jest najważniejsze w twoim życiu.

Jednocześnie jednym z twoich obszarów może być np. zdrowie a drugim finanse. Dlatego warto mieć jasne priorytety. Wtedy unikniesz długiego zastanawiania się „lepiej zainwestować w biznes, czy iść do sanatorium”. Będziesz jasno wiedział co masz robić.

Musisz zachwiać „równowagę”

Wiele osób dzisiaj zachęca nas do życia w „stabilności”, czyli dbaniu o wszystkie swoje obszary. I to jest dobre. Jednak jeżeli chcesz osiągnąć coś ponadprzeciętnego, to bardzo często musisz poświęcić inne obszary na rzecz tego jednego.

Dzięki temu potem będziesz mógł poświęcić się im wszystkim mocniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Na przykład przez pół roku będziesz mniej ćwiczył, ograniczysz spotkania ze znajomymi, nie będziesz grał, rzadziej będziesz sprzątał, olejesz dietę itd. A zamiast tego skupisz się na biznesie. Jeżeli wcześniej zrobisz dobry plan. Ponadto przez te 6 miesięcy będziesz stale kontrolował efekty. Wtedy gdy uda Ci się osiągnąć sukces, to po tym okresie znajdziesz mnóstwo czasu na wszystkie obszary. I dodatkowo oddasz im się w pełni, bo przestaniesz się martwić o finansową sytuację.

Obejrzyj ciekawy filmik od jednego z najlepszych marketerów na świecie:

Najważniejsza porada do wyznaczania priorytetów

Przede wszystkim pamiętaj o jednym – priorytety nie są wyznaczane raz na całe życie. Wspominam o tym, bo pamiętam jak sam bałem się określić biznes jako najważniejszy, ze tak będzie przez całe życie i ja stanę się pracoholikiem.

Natomiast priorytety mogą się zmieniać wiele razy w życiu.

A czasem najważniejsza jest dla Ciebie rodzina. Jednak Ty musisz dla jej dobra postawić na pierwszym miejscu finanse.

Dlatego gdy wyznaczasz swoje priorytety zawsze określ cel obecny w nich. Coś do czego będziesz dążył w tym obszarze.Coś dzięki czemu poczujesz się spełniony. A jeżeli chcesz zmienić swoje priorytety (np. na pierwsze miejsce postawić zdrowie), to co musisz osiągnąć w danym obszarze, by tak się stało (np. zacząć zarabiać 5000 zł na miesiąc przez internet).

W ten sposób uspokoisz się, bo wiesz jasno kiedy zmienią się twoje priorytety. Ponadto zyskujesz mocny i prawdziwy powód do tego by dać z siebie wszystko.

Dlatego gdy obserwujesz swoje najważniejsze obszary to nie myśl tylko o kolejności w jakiej je napisałeś. Oceń każdy z nich, zastanów się jakie są problemy i cele, oraz jak on wpływa na inne. Być może w ten sposób odnajdziesz obszar, który blokuje wszystkie – mimo że nie jest najważniejszy, to ma bardzo istotny wpływ na wszystkie inne np. zdrowie, finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *