Konsolidacja zadłużeń, czyli ich połączenie, jest ciekawym rozwiązaniem, które w wielu przypadkach może okazać się jedynym (bądź nie jedynym, ale najlepszym) sposobem na wyjście z długów. Problem polega jednak na tym, że trudno taki kredyt otrzymać. Chociaż można by się spodziewać, że będzie on dostępny właśnie dla osób zadłużonych, to w praktyce często są one odprawiane z banku z kwitkiem.
Po zawnioskowaniu o kredyt sprawdzana jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta, która zazwyczaj nie jest zbyt wysoka. Ponadto osobom spłacającym naraz wiele różnych zadłużeń mogły zdarzyć się opóźnienia, które później skutkują negatywnymi wpisami w historii kredytowej. Jednak odmowa przyznania kredytu konsolidacyjnego nie jest wcale końcem świata – istnieją także alternatywy, takie jak pożyczki konsolidacyjne. W takim razie co robić, kiedy nie chciano nam przyznać kredytu konsolidacyjnego?
Warto zwrócić się do pośrednika kredytowego
Tam, gdzie my spotkalibyśmy się z natychmiastową odmową, dobry pośrednik kredytowy z dużym prawdopodobieństwem będzie w stanie dla nas wynegocjować korzystny kredyt. Dlaczego?
Wszystko dzięki jego wiedzy, doświadczeniu, a także nieocenionych kontaktach z przedstawicielami banków, które umożliwiają rozpatrywanie pochodzących od pośrednika wniosków w trybie indywidualnym.
Samodzielne wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny w banku może się udać jedynie, kiedy dotychczas byliśmy jego wzorowym klientem, a nasza ogólna sytuacja finansowa jest dobra. Jednak kto w takim przypadku będzie chciał sięgać po kredyt konsolidacyjny?
Jest on produktem bankowym, który zainteresuje przede wszystkim tych, którzy mają problem z terminowym spłacaniem wielu różnych zobowiązań i za pomocą kredytu konsolidacyjnego chcą odciążyć swój domowy budżet. W ich przypadku pośrednik kredytowy będzie zazwyczaj jedyną szansą na kredyt konsolidacyjny.
Konsolidacji można dokonać także w firmach pożyczkowych
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego, jak pożyczki konsolidacyjne. To odpowiedź firm pożyczkowych na bankowe kredyty konsolidacyjne, która działa w niemal identyczny sposób.
Tak naprawdę różnią się te dwa rodzaje zobowiązań głównie tym, że w firmie pożyczkowej spodziewać się możemy wyższej całkowitej kwoty zadłużenia niż w banku. Wiąże się to z tym, że firmy pożyczkowe są skłonne podjąć większe ryzyko i udzielać tego typu pożyczek nawet tym, którym w banku by odmówiono.
Wobec tego jeśli nasza zdolność kredytowa jest za niska lub historia kredytowa zawiera zbyt dużo negatywnych wpisów, to właśnie konsolidacja bankowa może być ciekawym rozwiązaniem.