Arytmia serca. Jak jej zapobiec?

Arytmia serca. Jak jej zapobiec?

Bóle w klatce piersiowej i kołatanie serca jednoznacznie kojarzymy z zaburzeniami pracy tego narządu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że nawracające bóle głowy również mogą na nie wskazywać. Niestety, często bagatelizujemy pierwsze alarmowe sygnały organizmu, a na wizytę lekarską umawiamy się dopiero w ostateczności. Tymczasem arytmia serca, czyli zaburzenia jego pracy, mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. U wielu pacjentów przez dłuższy czas przebiega ona bezobjawowo, dlatego profilaktyka jest szczególnie ważna.

Co prowadzi do arytmii serca?

Nasz styl życia nie zawsze ma bezpośredni wpływ na zaburzenia pracy serca. Arytmia może dotknąć nawet osoby, które żyją zdrowo i nie stosują żadnych używek. Winowajcą może okazać się wówczas obciążenie genetyczne, choroba współistniejąca lub wiek pacjenta. Istnieje jednak szereg czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Ich całkowita eliminacja lub przynajmniej minimalizacja pomoże nam utrzymać serce w dobrej kondycji. A jak wiadomo, przełoży się to na stan całego organizmu. Czego zatem powinniśmy się wystrzegać?

Tym, co negatywnie wpływa na pracę naszego serca, są oczywiście wszelkie używki: alkohol, cukier, kofeina, tytoń. Nawet jeśli stosowanie tych produktów nie wpłynie bezpośrednio na układ sercowo-naczyniowy, w dłuższej perspektywie czasu może ono spowodować chorobę, która zwiększy ryzyko wystąpienia arytmii serca. Wielu pacjentów, których dotyka to zaburzenie, jednocześnie cierpi między innymi na cukrzycę.

Kolejnym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na pracę naszego serca, jest nadmierne stosowanie leków. Niestety, wielu z nas sięga po tabletki przeciwbólowe w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek dolegliwości. Powinniśmy jednak najpierw zastanowić się nad jej przyczyną. W żadnym wypadku nie należy także nadużywać leków wydawanych na receptę. Konsultując ich działanie i dawki z lekarzem, możesz uniknąć wystąpienia arytmii serca.

Na pracę serca wpływ ma również nasz tryb działania i poziom kortyzolu. Serce staje się bowiem obciążone przez codzienny stres i nadmiar obowiązków, które przekładają się na chroniczne zmęczenie. Pogarsza ono codzienną jakość życia – osoby cierpiące na tę dolegliwość szybko się męczą, a ich osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby.

Arytmia serca pod kontrolą

Niezależnie od tego, czy zaobserwowałeś u siebie konkretne objawy arytmii serca, czy chcesz kontrolować jego pracę ze względu na wiek lub zalecenie lekarza, pomocny może okazać się przenośny aparat EKG Kardia Mobile 6L. Wizyty w gabinecie lekarskim są bardzo ważne, jednak nie zawsze wykonywane w nim badania dadzą pełny obraz twojego stanu zdrowia. Dzięki codziennej kontroli pracy serca, arytmia może zostać wyeliminowana lub wykryta na bardzo wczesnym etapie, co znacznie ułatwi leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *